Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) - jest nową formą aktywnego wypoczynku "Nie zgub się w lesie". To nazwa projektu, który ma na celu zachęcenie do rekreacyjnego lub sportowego przebycia z mapą w ręku trasy wyznaczonej w terenie punktami kontrolnymi.

Polega on na odnajdywaniu przy pomocy mapy stałych punktów kontrolnych rozlokowanych w terenie.  Zielone punkty  zostały rozmieszczone w terenach leśnych: wokół Białki oraz Pańskiej Doliny.  Punkty te w terenie stanowią drewniane słupki z charakterystycznymi biało-pomarańczowymi kwadratami oraz odpowiednimi oznaczeniami kodowymi np. 31, 60. 

Dzięki bardzo precyzyjnej mapie można pieszo, na rowerze lub zimą na nartach biegowych pokonać wybraną trasę, odwiedzając zaplanowane punkty kontrolne.  W ten sposób można poznawać piękno krasnostawskiej przyrody  bogatej w liczne jary i wąwozy stanowiącej bezpośrednie wrota do położonego nieopodal Roztocza.

W naszym projekcie proponujemy naukę samodzielnego czytania mapy, bezpiecznego poruszania się po lesie oraz trening orientacji w terenie.

Do dyspozycji Państwa oddajemy mapy z zaprojektowanymi trasami w oparciu o istniejące  punkty w terenie.

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Aleja Stu Dębów w nowej odsłonie

Aleja Stu Dębów w nowej odsłonie

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa, Nadleśnictwo Krasnystaw przygotowało nową ścieżkę dla miłośników leśnych wędrówek.

Ponad kilometrowa trasa stanowi przedłużenie symbolicznej Alei Stu Dębów, którą krasnostawscy leśnicy zasadzili przed dwoma laty, na okoliczność jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ścieżka rozpoczyna się na tzw. błoniach, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, i przebiega przez atrakcyjny i zróżnicowany teren, prezentując walory przyrodnicze i krajobrazowe Nadleśnictwa Krasnystaw. Każdy kto zdecyduje się na spacer tą krótką, aczkolwiek niezwykle malowniczą drogą, będzie mógł podziwiać m.in. jeden z pomników przyrody w postaci okazałego dębu szypułkowego, a ustawione tablice informacyjne umożliwią zapoznanie się z florą i fauną charakterystyczną dla tego obszaru czy też najważniejszymi funkcjami lasu. Trasa ma swoje zakończenie obok siedziby nadleśnictwa, gdzie wędrujący będą mogli zorganizować leśne zajęcia edukacyjne przy poczęstunku z grilla.

Cieszymy się, że udało nam się zrealizować tę inwestycję. Po ilości osób przemierzających leśne ścieżki wokół miast można stwierdzić, że jest duże zapotrzebowanie na bezpośredni kontakt z przyrodą, a nowopowstała ścieżka daje taką możliwość. To nie tylko idealne miejsce do wypoczynku, rekreacji i promowania zdrowego trybu życia, lecz także przestrzeń sprzyjająca poszerzaniu swojej wiedzy o lesie, w której nasi pracownicy będą mogli prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych – ocenia nadleśniczy Waldemar Czajka.

Poza nim, w symbolicznym otwarciu nowej ścieżki, którego dokonano 14 grudnia, uczestniczyli burmistrz miasta Krasnystaw Robert Kościuk, jego zastępca Wojciech Kaczmarczyk oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólny Krasnystaw” Stanisław Osiewicz.