Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Krasnystaw położone jest w środkowej części województwa lubelskiego. Terytorialnie jest jednym z największych nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie (1800,21 km2). Charakteryzuje się znacznym rozdrobnieniem kompleksów leśnych. Powierzchnia nadleśnictwa wynosi 14 150,66 ha.

 

Nadleśnictwo Krasnystaw położone jest w środkowej części województwa lubelskiego. Terytorialnie jest jednym z największych nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie (1869 km2). Charakteryzuje się znacznym rozdrobnieniem kompleksów leśnych. Powierzchnia nadleśnictwa wynosi 13 916,91 ha. Ponadto grunty będące we współwłasności stanowią powierzchnię 331,96 ha. Na tym dużym obszarze w zarządzie nadleśnictwa znajduje s

Lasy Nadleśnictwa Krasnystaw położone są w dwóch krainach: IV Mazowiecko Podlaskiej; Dzielnicy 7 - Wyżyny Wschodniolubelskiej, VI Małopolskiej; Dzielnicy 4 - Wyżyny Zachodniolubelskiej. Z racji położenia nadleśnictwa w terenach wyżynnych lasy jego cechują się dużym zróżnicowaniem  zwłaszcza pod względem walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Teren n-ctwa pocięty jest licznymi wąwozami i jarami z wartościowymi drzewostanami z dużym udziałem sosny, dęba i buka oraz graba, brzozy, modrzewia, olszy, jesiona i Ponadto grunty będące we współwłasności stanowią ogólną powierzchnię ok. 1373  ha.

Na tym dużym obszarze w zarządzie nadleśnictwa znajduje się 1309 kompleksów leśnych z czego jedynie 11 jest wielkości 500-2000 ha. Największy kompleks zajmuje powierzchnię 1142,34 ha. Najliczniejszą grupę stanowią kompleksy o powierzchni do 1 ha.  

Nadleśnictwo Krasnystaw zarządza lasami Skarbu Państwa na obszarze 5 powiatów, 20 gmin. Lesistość obszaru wynosi 15,17%, co potwierdza, że region jest typowo rolniczy zamieszkały głównie przez rolników indywidualnych.

 

 

 

 

 

Położenie nadleśnictwa na tle gmin

 

Położenie nadleśnictwa na tle powiatów

Lasy Nadleśnictwa Krasnystaw położone są w VI Krainie Małopolskiej w 4 mezoregionach:

  • Mezoregionie Wyżyny Wschodniolubelskiej
  • Mezoregionie Działów Grabowieckich
  • Mezoregionie Zamojsko - Hrubieszowskim
  • Mezoregionie Roztocza Zachodniego

Z racji położenia w terenach wyżynnych lasy nadleśnictwa cechują się dużym zróżnicowaniem  zwłaszcza pod względem walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Teren n-ctwa pocięty jest licznymi wąwozami i jarami z wartościowymi drzewostanami z dużym udziałem sosny, dęba i buka oraz graba, brzozy, modrzewia, olszy, jesiona i wielu innych gatunków drzew. 

Położenie nadleśnictwa na terenie RDLP w Lublinie  


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowy rezerwat przyrody w Nadleśnictwie Krasnystaw!

Nowy rezerwat przyrody w Nadleśnictwie Krasnystaw!

Z radością informujemy, że w Nadleśnictwie Krasnystaw powstał nowy rezerwat przyrody ,,Kurhany Namule’’. Jest to wyjątkowe miejsce, które powstało z okazji jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych, w ramach projektu #100rezerwatówna100lecielasówpaństwowych.

Rezerwat położony jest na terenie gminy Krasnystaw niedaleko miejscowości Białka w granicach Grabowiecko-Strzeleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, chroni niezwykle cenne przyrodniczo i historycznie tereny, gdzie znajdują się unikalne kurhany - świadectwo bogatej historii tych ziem.

Kurhany to kopce ziemne ukryte wśród drzew, stanowią ślad bytowania dawnych społeczności. Często znajdowano w nich przedmioty codziennego użytku, broń, ozdoby czy ceramikę, które składano jako dary przy pochówku-wierząc, że będą one potrzebne w życiu pozagrobowym.

Cmentarzysko zostało odkryte w 1981 roku podczas badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski. Na podstawie znalezionych materiałów ustalono chronologię tego stanowiska na okres wczesnego średniowiecza. Obszar rezerwatu wynosi 1,51 ha, zawiera na swojej powierzchni około pięćdziesiąt kopców ziemnych o owalnym kształcie, a jego celem jest zachowanie stanowiska archeologicznego do badań historyków i archeologów. Dzięki tej inicjatywie zapewniamy ochronę naturalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Powoływanie rezerwatu to wieloetapowy proces, który wymaga współpracy wielu instytucji, czasu oraz gruntownej analizy. Każdy nowy rezerwat to rezultat długiej pracy leśników, przyrodników, a także samorządowców.