Wydawca treści
Położenie
Nadleśnictwo Krasnystaw położone jest w środkowej części województwa lubelskiego. Terytorialnie jest jednym z największych nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie (1800,21 km2). Charakteryzuje się znacznym rozdrobnieniem kompleksów leśnych. Powierzchnia nadleśnictwa wynosi 14 150,66 ha.
Ponadto grunty będące we współwłasności stanowią ogólną powierzchnię ok. 1373 ha.
Na tym dużym obszarze w zarządzie nadleśnictwa znajduje się 1309 kompleksów leśnych z czego jedynie 11 jest wielkości 500-2000 ha. Największy kompleks zajmuje powierzchnię 1142,34 ha. Najliczniejszą grupę stanowią kompleksy o powierzchni do 1 ha.
Nadleśnictwo Krasnystaw zarządza lasami Skarbu Państwa na obszarze 5 powiatów, 20 gmin. Lesistość obszaru wynosi 15,17%, co potwierdza, że region jest typowo rolniczy zamieszkały głównie przez rolników indywidualnych.
Położenie nadleśnictwa na tle gmin
Położenie nadleśnictwa na tle powiatów
Lasy Nadleśnictwa Krasnystaw położone są w VI Krainie Małopolskiej w 4 mezoregionach:
- Mezoregionie Wyżyny Wschodniolubelskiej
- Mezoregionie Działów Grabowieckich
- Mezoregionie Zamojsko - Hrubieszowskim
- Mezoregionie Roztocza Zachodniego
Z racji położenia w terenach wyżynnych lasy nadleśnictwa cechują się dużym zróżnicowaniem zwłaszcza pod względem walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Teren n-ctwa pocięty jest licznymi wąwozami i jarami z wartościowymi drzewostanami z dużym udziałem sosny, dęba i buka oraz graba, brzozy, modrzewia, olszy, jesiona i wielu innych gatunków drzew.
Położenie nadleśnictwa na terenie RDLP w Lublinie
Najnowsze aktualności
Konkurs fotograficzny - Leśny album
Konkurs fotograficzny - Leśny album
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej oraz Nadleśnictwo Krasnystaw zapraszają do udziału w VII Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ze szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z województwa lubelskiego.
Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 3 fotografie przedstawiające krajobraz leśny lub ciekawe detale przyrodnicze.
Prace wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przekazać na adres:
lesnyalbum@gmail.com do 9 marca 2025 r.