Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Krasnystaw znajduje się 18 Kół Łowieckich gospodarujących na 23 obwodach. Wszystkie obwody są obwodami polnymi, których dzierżawcą są odpowiednie Starostwa Powiatowe. Koła Łowieckie przynależą do trzech Zarządów Okręgowych: w Chełmie, Zamościu oraz Lublinie.

Według przeprowadzonej inwentaryzacji w 2024 roku stan zwierzyny przedstawia się następująco:

  • 4977 szt. saren
  • 378 szt. łosi
  • 382 szt. jeleni
  • 127 szt. dzików
  • 1174 szt. lisów
  • 524 szt. borsuków
  • 10 650 szt. zajęcy
  • 8 796 szt. bażantów
  • 1818 szt. kuropatw
  • 165 szt. tchórzy
  • 461 szt. kun

Autor filmu: Stanisław Zygmunt


 

 

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Rowerem po Kraszczadach" - DALIŚMY RADĘ!

"Rowerem po Kraszczadach" - DALIŚMY RADĘ!

W sobotę 22 czerwca ponad 80 miłośników jazdy na rowerze pojawiło się na starcie w Kryniczkach, II edycji rajdu rowerowego „Rowerem po Kraszczadach”.

Wydarzenie wpisało się w obchody 100 - lecia Lasów Państwowych.

W miejscu startu w punkcie rejestracji uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, zostali zapoznani z zasadami obowiązującymi podczas rajdu oraz specyfiką dwóch 30 km tras przygotowanych przez nadleśnictwo.

Nad bezpieczeństwem rajdu czuwali ratownicy medyczni, funkcjonariusze Policji oraz pracownicy nadleśnictwa.

Przedsięwzięcie było doskonałą okazją do sprawdzenia nie tylko swojej aktywności fizycznej ale również poznania walorów przyrodniczych i historycznych regionu, oraz gospodarki leśnej prowadzonej od 100 lat przez Lasy Państwowe. Trasy rajdu poprowadzono przez malownicze tereny leśnictwa Orłów położonego na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Na zakończenie nie zabrakło również mocnych wrażeń. Ostatnie kilometry  uczestnicy pokonywali w strugach intensywnego deszczu. Na szczęście wszyscy cali i zdrowi, jedynie bardzo przemoczeni dotarli do celu.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "Burdanówka" wszyscy zakończyli rajd, otrzymali gadżety rowerowe oraz zregenerowali siły przy wspólnym posiłku.

Wszystkim uczestnikom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Gratulujemy determinacji, wspaniałej kondycji i bezpiecznego ukończenia rajdu!

Ogromne podziękowania kierujemy również do Wszystkich Służb, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników oraz do właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego "Burdanówka" za wspaniałą organizację, miłą atmosferę i pyszne posiłki.