Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

606 738 093

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zbiór szyszek z drzew stojących

Zbiór szyszek z drzew stojących

Zima to odpowiedni czas na zbiór szyszek z drzew iglastych. Na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw trwa zbiór szyszek modrzewiowych z drzew matecznych.

Zbiór szyszek to trudne zadanie i jest dużym wyzwaniem, ponieważ trzeba wspiąć się na drzewo, a następnie dosięgnąć szyszek rosnących na cienkich gałązkach w koronie drzew. Zerwane szyszki arborysta umieszcza w worku, który po napełnieniu bezpiecznie opuszcza na ziemię.

Praca na wysokości wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności, dlatego można powierzyć je wyłącznie doświadczonej osobie z kwalifikacjami.

Przez kilka dni arborysta wspinał się na wytypowane drzewa rosnące w leśnictwach Rejowiec i Bończa.

Szyszki modrzewia dojrzewają późną jesienią w roku kwitnienia, a nasiona zaczynają się wysypywać z nich pod koniec zimy. Obfity urodzaj nasion modrzewia występuje, co 2-4 lata, a szyszki zbiera się od grudnia do lutego.

Zebrane szyszki, w pierwszej kolejności trafią do wyłuszczarni nasion, gdzie pozyskane z nich nasiona będą podlegały ocenie. Następnie umieszczone zostaną w specjalistycznych chłodniach. Finalnie będą stanowić kolejne pokolenia drzewostanów.