Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

606 738 093

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie konkursu fotograficznego "Leśny Album"

Podsumowanie konkursu fotograficznego "Leśny Album"

7 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się czwarta edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego „Leśny album”. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Krasnystaw. Honorowym patronatem konkurs objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

Celem konkursu organizowanego cyklicznie w Siennicy Różanej jest propagowanie postawy szacunku wobec dziedzictwa przyrodniczego jakim są lasy, rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii oraz promowanie młodych talentów.

Dyplomy laureatom wręczał nadleśniczy Waldemar Czajka, fotografie w okolicznościowej oprawie – dyrektor Stanisław Buk, a nagrody rzeczowe Wójt Gminy Siennica Różana Leszek Proskura.

Kolejne miejsca w IV Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego „Leśny album” zdobyli następujący uczniowie:

Laureaci ze szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

  I miejsce – Grzegorz Kuzawiński „Leśne lustro” (Siennica Różana)

  II miejsce – Julia Bądaruk „Spójrz mi w oczy” (Okszów)

 III miejsce – Justyna Patyk „Leśne jezioro” (Siennica Różana)

Laureaci ze szkół podstawowych (klas VII i VIII):

   I miejsce – Bartłomiej Ciepłowski „Pustułka zwyczajna” (Łopiennik Dolny)

  II miejsce – Mikołaj Marucha „Leśne szumy” (Małochwiej Duży)

 III miejsce – Lena Kozorys „Zwiastun jesieni” (Zamość SP nr 6)

Uczniowie wyróżnieni w konkursie:

  Julia Nawój „Chrobotek kubkowaty” (Krasnobród)

  Zuzanna Pitucha „Szyszki wygrzewające się w blasku słońca” (Siedliska Drugie)

  Oliwia Kotuła „Strzeliste sosny” (Wirkowice)

Dla wszystkich uczestników i ich nauczycieli obecnych na uroczystości przygotowano upominki i podziękowania za udział w konkursie.

Szczegóły uroczystości dostępne są w aktualnościach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej.

Zdjęcia laureatów konkursu "Leśny Album" oraz  zdjęcia wyróżnionych przez koło "Jarząbek" i przez czasopismo "Ziarno" (29 fotografii) można obejrzeć w linku.