Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIII SUBMISJA DREWNA CENNEGO „LUBELSKA JESIEŃ 2022”

XIII SUBMISJA DREWNA CENNEGO „LUBELSKA JESIEŃ 2022”

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XIII Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2022”.

Oferujmy do sprzedaży ponad 570 m3 wyselekcjonowanego surowca dębowego (w tym blisko 30 m3 dęba czerwonego), o charakterze okleinowym i tartacznym o ponadprzeciętnych cechach użytkowych. Całość drewna została zgrupowana na składnicy ekspozycyjnej Nadleśnictwa Krasnystaw.

 

Terminarz:

 

  • Udostępnienie składnicy dla kupujących: od 7 do 14 listopada 2022 r. godz. 7.30-16.00.
  • Rozpoczęcie submisji (otwarcie ofert): 15 listopada 2022 r. o godz. 10.00
  • Rozstrzygnięcie submisji (ogłoszenie wyników): 16 listopada 2022 r. o godz. 12.00

Submisja jest pisemnym nieograniczonym przetargiem ofertowym. Złożenie oferty na poszczególne sztuki drewna (losy) ułatwia katalog losów. W katalogu podana zostaje miąższość poszczególnych losów, nie określa się jakości oferowanego surowca - pozostawiona zostaje ona ocenie kupującego. Szczegółowy opis procedury sprzedaży XIII Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2022” zawierają Zasady postępowania submisyjnego w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie „Lubelska Jesień 2022”.

Szczegółowe informacje z dokumentami do pobrania na stronie RDLP w Lublinie.

 

Do pobrania:

 

  1. Zasady postępowania submisyjnego w RDLP w Lublinie „Lubelska Jesień 2022”
    • Karta Oferenta
    • Wzór umowy sprzedaży
    • Porozumienie uzupełniające umowę sprzedaży
    • Potwierdzenie dostaw
    • Ceny minimalne do wyceny na XIII Submisję Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2022 r.”
  2. Katalog Losów – dostępny od 7 listopada 2022 r.