Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Aleja Stu Dębów w nowej odsłonie

Aleja Stu Dębów w nowej odsłonie

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa, Nadleśnictwo Krasnystaw przygotowało nową ścieżkę dla miłośników leśnych wędrówek.

Ponad kilometrowa trasa stanowi przedłużenie symbolicznej Alei Stu Dębów, którą krasnostawscy leśnicy zasadzili przed dwoma laty, na okoliczność jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ścieżka rozpoczyna się na tzw. błoniach, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, i przebiega przez atrakcyjny i zróżnicowany teren, prezentując walory przyrodnicze i krajobrazowe Nadleśnictwa Krasnystaw. Każdy kto zdecyduje się na spacer tą krótką, aczkolwiek niezwykle malowniczą drogą, będzie mógł podziwiać m.in. jeden z pomników przyrody w postaci okazałego dębu szypułkowego, a ustawione tablice informacyjne umożliwią zapoznanie się z florą i fauną charakterystyczną dla tego obszaru czy też najważniejszymi funkcjami lasu. Trasa ma swoje zakończenie obok siedziby nadleśnictwa, gdzie wędrujący będą mogli zorganizować leśne zajęcia edukacyjne przy poczęstunku z grilla.

Cieszymy się, że udało nam się zrealizować tę inwestycję. Po ilości osób przemierzających leśne ścieżki wokół miast można stwierdzić, że jest duże zapotrzebowanie na bezpośredni kontakt z przyrodą, a nowopowstała ścieżka daje taką możliwość. To nie tylko idealne miejsce do wypoczynku, rekreacji i promowania zdrowego trybu życia, lecz także przestrzeń sprzyjająca poszerzaniu swojej wiedzy o lesie, w której nasi pracownicy będą mogli prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych – ocenia nadleśniczy Waldemar Czajka.

Poza nim, w symbolicznym otwarciu nowej ścieżki, którego dokonano 14 grudnia, uczestniczyli burmistrz miasta Krasnystaw Robert Kościuk, jego zastępca Wojciech Kaczmarczyk oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólny Krasnystaw” Stanisław Osiewicz.