Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Rowerem po Kraszczadach" - DALIŚMY RADĘ!

"Rowerem po Kraszczadach" - DALIŚMY RADĘ!

W sobotę 22 czerwca ponad 80 miłośników jazdy na rowerze pojawiło się na starcie w Kryniczkach, II edycji rajdu rowerowego „Rowerem po Kraszczadach”.

Wydarzenie wpisało się w obchody 100 - lecia Lasów Państwowych.

W miejscu startu w punkcie rejestracji uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, zostali zapoznani z zasadami obowiązującymi podczas rajdu oraz specyfiką dwóch 30 km tras przygotowanych przez nadleśnictwo.

Nad bezpieczeństwem rajdu czuwali ratownicy medyczni, funkcjonariusze Policji oraz pracownicy nadleśnictwa.

Przedsięwzięcie było doskonałą okazją do sprawdzenia nie tylko swojej aktywności fizycznej ale również poznania walorów przyrodniczych i historycznych regionu, oraz gospodarki leśnej prowadzonej od 100 lat przez Lasy Państwowe. Trasy rajdu poprowadzono przez malownicze tereny leśnictwa Orłów położonego na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Na zakończenie nie zabrakło również mocnych wrażeń. Ostatnie kilometry  uczestnicy pokonywali w strugach intensywnego deszczu. Na szczęście wszyscy cali i zdrowi, jedynie bardzo przemoczeni dotarli do celu.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "Burdanówka" wszyscy zakończyli rajd, otrzymali gadżety rowerowe oraz zregenerowali siły przy wspólnym posiłku.

Wszystkim uczestnikom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Gratulujemy determinacji, wspaniałej kondycji i bezpiecznego ukończenia rajdu!

Ogromne podziękowania kierujemy również do Wszystkich Służb, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników oraz do właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego "Burdanówka" za wspaniałą organizację, miłą atmosferę i pyszne posiłki.