Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie konkursu fotograficznego "Leśny Album"

Podsumowanie konkursu fotograficznego "Leśny Album"

7 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się czwarta edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego „Leśny album”. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Krasnystaw. Honorowym patronatem konkurs objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

Celem konkursu organizowanego cyklicznie w Siennicy Różanej jest propagowanie postawy szacunku wobec dziedzictwa przyrodniczego jakim są lasy, rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii oraz promowanie młodych talentów.

Dyplomy laureatom wręczał nadleśniczy Waldemar Czajka, fotografie w okolicznościowej oprawie – dyrektor Stanisław Buk, a nagrody rzeczowe Wójt Gminy Siennica Różana Leszek Proskura.

Kolejne miejsca w IV Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego „Leśny album” zdobyli następujący uczniowie:

Laureaci ze szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

  I miejsce – Grzegorz Kuzawiński „Leśne lustro” (Siennica Różana)

  II miejsce – Julia Bądaruk „Spójrz mi w oczy” (Okszów)

 III miejsce – Justyna Patyk „Leśne jezioro” (Siennica Różana)

Laureaci ze szkół podstawowych (klas VII i VIII):

   I miejsce – Bartłomiej Ciepłowski „Pustułka zwyczajna” (Łopiennik Dolny)

  II miejsce – Mikołaj Marucha „Leśne szumy” (Małochwiej Duży)

 III miejsce – Lena Kozorys „Zwiastun jesieni” (Zamość SP nr 6)

Uczniowie wyróżnieni w konkursie:

  Julia Nawój „Chrobotek kubkowaty” (Krasnobród)

  Zuzanna Pitucha „Szyszki wygrzewające się w blasku słońca” (Siedliska Drugie)

  Oliwia Kotuła „Strzeliste sosny” (Wirkowice)

Dla wszystkich uczestników i ich nauczycieli obecnych na uroczystości przygotowano upominki i podziękowania za udział w konkursie.

Szczegóły uroczystości dostępne są w aktualnościach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej.

Zdjęcia laureatów konkursu "Leśny Album" oraz  zdjęcia wyróżnionych przez koło "Jarząbek" i przez czasopismo "Ziarno" (29 fotografii) można obejrzeć w linku.