Wydawca treści Wydawca treści

Skierbieszowski Park krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

"Skierbieszowski Park Krajobrazowy – utworzony w 1995 roku Rozporządzeniem Nr 29 Wojewody Lubelskiego  z dnia 2005 roku (Dz.Urz. Woj.Lub. Nr 182, poz.3154). Obejmuje swym zasięgiem cała gminę Skierbieszów oraz częściowo gminy Kraśniczyn, Stary Zamość, Izbicę, Sitno, Grabowiec, Miączyn i Krasnystaw."

Skierbieszowski Park Krajobrazowy został utworzony celem ochrony jednego z najciekawszych pod względem krajobrazowym subregionów wschodniej Polski – Wierzchowiny Grabowieckiej znanej również pod nazwą Działów Grabowieckich. Cechą charakterystyczną lasów tego regionu  jest duży udział buka oraz skupisko chronionych i rzadkich gatunków roślin tj. m.in.: pszeniec różowy, goździk kartuzek, pluskwica europejska. W obszarze Parku znajdują się dwa rezerwaty: „Broczówka" i „Głęboka Dolina". Inną cechą charakterystyczną krajobrazu jest duży udział muraw kserotermicznych związanych z pokrywą lessową, urozmaiconą rzeźbą terenu i specyficznymi cechami klimatu. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zbiór szyszek z drzew stojących

Zbiór szyszek z drzew stojących

Zima to odpowiedni czas na zbiór szyszek z drzew iglastych. Na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw trwa zbiór szyszek modrzewiowych z drzew matecznych.

Zbiór szyszek to trudne zadanie i jest dużym wyzwaniem, ponieważ trzeba wspiąć się na drzewo, a następnie dosięgnąć szyszek rosnących na cienkich gałązkach w koronie drzew. Zerwane szyszki arborysta umieszcza w worku, który po napełnieniu bezpiecznie opuszcza na ziemię.

Praca na wysokości wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności, dlatego można powierzyć je wyłącznie doświadczonej osobie z kwalifikacjami.

Przez kilka dni arborysta wspinał się na wytypowane drzewa rosnące w leśnictwach Rejowiec i Bończa.

Szyszki modrzewia dojrzewają późną jesienią w roku kwitnienia, a nasiona zaczynają się wysypywać z nich pod koniec zimy. Obfity urodzaj nasion modrzewia występuje, co 2-4 lata, a szyszki zbiera się od grudnia do lutego.

Zebrane szyszki, w pierwszej kolejności trafią do wyłuszczarni nasion, gdzie pozyskane z nich nasiona będą podlegały ocenie. Następnie umieszczone zostaną w specjalistycznych chłodniach. Finalnie będą stanowić kolejne pokolenia drzewostanów.