Wydawca treści Wydawca treści

Skierbieszowski Park krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

"Skierbieszowski Park Krajobrazowy – utworzony w 1995 roku Rozporządzeniem Nr 29 Wojewody Lubelskiego  z dnia 2005 roku (Dz.Urz. Woj.Lub. Nr 182, poz.3154). Obejmuje swym zasięgiem cała gminę Skierbieszów oraz częściowo gminy Kraśniczyn, Stary Zamość, Izbicę, Sitno, Grabowiec, Miączyn i Krasnystaw."

Skierbieszowski Park Krajobrazowy został utworzony celem ochrony jednego z najciekawszych pod względem krajobrazowym subregionów wschodniej Polski – Wierzchowiny Grabowieckiej znanej również pod nazwą Działów Grabowieckich. Cechą charakterystyczną lasów tego regionu  jest duży udział buka oraz skupisko chronionych i rzadkich gatunków roślin tj. m.in.: pszeniec różowy, goździk kartuzek, pluskwica europejska. W obszarze Parku znajdują się dwa rezerwaty: „Broczówka" i „Głęboka Dolina". Inną cechą charakterystyczną krajobrazu jest duży udział muraw kserotermicznych związanych z pokrywą lessową, urozmaiconą rzeźbą terenu i specyficznymi cechami klimatu. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkody od wiatru

Szkody od wiatru

W dniach 19-23 czerwca br. huraganowe wiatry wyrządziły szkody w drzewostanach Nadleśnictwa Krasnystaw w leśnictwach: Rejowiec i Żulin. Zniszczonych zostało ponad 2 tys. m3 drzew.

W związku z powyższym Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw wprowadził zakaz wstępu do lasu obowiązujący do dnia 30 października 2024 r. na terenie określonym w decyzji nr 13/2024 tj.: w leśnictwie Rejowiec uroczysku Siedliszczki oraz leśnictwie Żulin uroczysku Gołąb i Wola Żulińska.

Teren zakazu obrazuje mapa.