Wydawca treści
On-line o lesie
Scenariusze lekcji, programy, publikacje, quizy, filmy to tylko wybrane materiały i pomysły na zajęcia edukacyjne przygotowane przez leśników:
Zachęcamy do skorzystania z propozycji w pracy z uczniami pod wskazanymi niżej linkami:
1. Edukacja leśna on-line
- https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/lesnoteka-1 opisy i zdjęcia
- https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/slownik słownik z terminologią leśną
- https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/blogi blogi z życia leśniczego, edukatora leśnego i ptasich wędrówek /li>
- https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/fotoblog zdjęcia obrazujące ciekawe zjawiska , które można spotkać w lesie.
2. Echa leśne TV- filmy edukacyjne
3. Publikacje związane z tematyką przyrodniczą pomocne w pracy nauczyciela i ucznia, scenariusze zajęć i karty pracy. Publikacje są dostępne nieodpłatnie.
- https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje
- https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-dzieci-i-mlodziezy
- https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-nauczycieli
- https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/e-book-od-lasow-panstwowych
- https://www.youtube.com/watch?v=2S_KLphBRFc - bajka o lesie dla przedszkolaków i młodszych uczniów
4. Infografiki - objaśniające zjawiska, procesy zachodzące w ekosystemie leśnym pomocne w wyjaśnianiu problemów ekologicznych oraz zagrożeń środowiska.
5. Las bliżej nas - program telewizyjny emitowany w TVP1. Ideą programu jest popularyzacja wiedzy na temat polskich lasów w sferze ochrony, gospodarki i edukacji leśnej.
6. Edukacja leśna on-line - propozycja Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
- https://www.okl.lasy.gov.pl/edukacja-on-line
- https://www.okl.lasy.gov.pl/dla-edukatora pomoce dydaktyczne dla opiekunów i nauczycieli
- https://www.okl.lasy.gov.pl/zrob-to-sam propozycje kreatywnych zajęć dla całej rodziny, które bawią i uczą. Są to manualne zadania z użyciem naturalnych materiałów lub powtórnym wykorzystaniem surowców
- https://www.okl.lasy.gov.pl/lesne-lamiglowki Na tej stronie znajdziecie szarady, krzyżówki i zadania o tematyce przyrodniczej dla dzieci.
- https://www.okl.lasy.gov.pl/kolorowanki Wydrukuj, pokoloruj i poznaj leśne zwierzęta.
7. Scenariusze zajęć z zakresu edukacji leśnej. Przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych. Można je wykorzystać jako gotowe rozwiązania lub potraktować jako źródło inspiracji, a wybrany schemat zmodyfikować wg własnych potrzeb.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Organizacja nadleśnictwa
Organizacja nadleśnictwa
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi. Do zadań tego działu należą także: prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa oraz Biuletynu Informacji Publicznej.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynierowie nadzoru kontrolują prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydają zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracują z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa. Dział ten prowadzi również gospodarkę magazynową oraz postępowania o udzielanie zamówień publicznych na dostawy, usługi i roboty budowlane. Do zadań tego działu należy także sporządzanie i realizacja planów budowy, zakupów środków trwałych, planów remontów w zakresie infrastruktury oraz prowadzenie kancelarii głównej-sekretariatu. Działem tym kieruje sekretarz.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie. Zajmuje się także zadaniami z zakresu bhp. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
Do zadań Komendanta należy również prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, kancelarii niejawnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.
Grunty zarządzane przez nadleśnictwo zostały podzielone na dwa obręby leśne: Łopiennik i Zamość - 12 leśnictw oraz Leśnictwo Szkółkarsko-Selekcyjne "Borek".
Leśnictwo Rejowiec
Leśnictwo Żulin
Leśnictwo Siennica
Leśnictwo Niemienice
Leśnictwo Łosienne
Leśnictwo Borek
Leśnictwo Namule
Leśnictwo Bończa
Leśnictwo Gorzków
Leśnictwo Orłów
Leśnictwo Pańska Dolina
Leśnictwo Łaziska
Leśnictwo Szkółkarsko-Selekcyjne "Borek"
Regulamin oraz schemat organizacyjny Nadleśnictwa Krasnystaw
Podział powierzchniowy Nadleśnictwa Krasnystaw