Asset Publisher
ochrona lasu
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:
- biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
- abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
- antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).
Ważnym zagadnieniem ochrony lasu w Nadleśnictwie Krasnystaw jest ochrona przed szkodnikami pierwotnymi (liściożernymi), takimi jak brudnica mniszka, strzygonia choinówka, poproch cetyniak czy boreczniki. W tym celu prowadzone są różne prace prognostyczne, np. liczenie samic brudnicy mniszki podczas przejścia przez zagrożone drzewostany w czasie kulminacji rójki, jesienne poszukiwania zimujących stadiów szkodników sosny.
Starsze drzewostany iglaste narażone są na szkody od szkodników wtórnych (uszkadzających drewno) takich jak cetyńce, korniki i przypłaszczek granatek. Ochrona przed tymi szkodnikami polega głównie na: wyznaczaniu, terminowym usuwaniu i wywożeniu z lasu drzew zasiedlonych , terminowym wywozie pozyskanego drewna z lasu.
Dla drzewostanów sosnowych na gruntach porolnych w Nadleśnictwie Krasnystaw największe zagrożenie stanowią patogeny grzybowe zwłaszcza opieńka. Drzewostany mieszane lub liściaste, rosnące na gruntach porolnych są na te czynniki bardziej odporne. Z pozostałych chorób grzybowych występują szkody od mączniaka prawdziwego dębu i rozprzestrzeniającego się w ostatnich latach raka gruzełkowatego w odniesienu do drzewostanów bukowych.
Gospodarczo znośne mają znaczenie szkody powodowane przez zwierzynę (sarny, łosie, dziki), którym zapobiega się w uprawach przez grodzenie oraz smarowanie repelentami.
Niewielkie fragmenty upraw modrzewia zabezpiecza się również przez palikowanie.
Bardzo ważnymi sprzymierzeńcami leśnika w walce z nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych owadów są ptaki. Aby poprawić ich warunki bytowania, wywieszamy w lasach budki lęgowe. Zimą, gdy panują trudne warunki, dokarmiamy również ptaki.
Węgorek sosnowiec - poniżej link do strony poświęconej kwarantannowemu nicieniowi węgorkowi sosnowemu i jego wektorowi – żerdziance sosnówce. Strona dostarcza usystematyzowanych informacji jak również rozszerza i popularyzuje podstawową wiedzę w zakresie tego problemu. Zamieszczono na niej informacje dotyczące sposobu pobierania prób drewna do badań, zasady odławiania chrząszczy żerdzianki sosnówki w drzewostanie, jak również materiały dotyczące identyfikacji morfologicznej i molekularnej nicieni.
https://www.agrofagi.com.pl/598,kwarantannowy-nicien-wegorek-sosnowiec
|
|
|
|
Asset Publisher
Podsumowanie VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „LEŚNY ALBUM”
Podsumowanie VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „LEŚNY ALBUM”
11 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyło się uroczyste zakończenie VII Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego „LEŚNY ALBUM”. Konkurs ten na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń edukacyjnych regionu. Od 2018 roku Nadleśnictwo Krasnystaw pełni rolę współorganizatora, wspierając młodzież w rozwijaniu pasji fotograficznej oraz kształtowaniu postawy szacunku wobec przyrody, w szczególności środowiska leśnego.
W tegorocznej edycji udział wzięło 106 uczniów z całego województwa, którzy nadesłali 314 prac fotograficznych. Tematyka konkursu koncentrowała się wokół piękna i różnorodności polskich lasów. Komisja konkursowa, której przewodniczył Jarosław Gwardiak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw – oceniła prace, przyznając nagrody w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia dla najciekawszych fotografii.
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Kamila Żeliszczak „Leśne przejście” ze SP w Tarnogórze Kolonii
II miejsce – Sandra Matczuk „Las Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego” z SP w Siennicy Różanej
III miejsce – Igor Suchodół „Idealny kamuflaż” ze SP w Borowinie Sitanieckiej
W kategorii szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
I miejsce – Dymitr Szwałek „Niezła rodzinka na Polesiu” z ZSCKR w Leśnej Podlaskiej
II miejsce – Jakub Pukała „Piękna ruda” z ZSCKR w Różańcu
III miejsce – Kamil Padiasek „Zniszczona harmonia” z ZSCKR w Różańcu
Wyróżnienia w VII Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego otrzymali (w kolejności alfabetycznej):
- Łucja Bąk „Zza drzew” ze SP nr 5 w Krasnymstawie
- Maryla Dudkowska „Niesamowity las” ze SP nr 5 w Krasnymstawie
- Adam Ó Fionnain „Leśna koronka” ze SP nr 50 w Lublinie
- Małgorzata Iwaniec „Zimowy szlak” z ZSCKR w Różańcu
- Joanna Kostrzanowska „Melodia płynącej wody” z ZSCKR w Siennicy Różanej
- Michał Królikowski „Przemijanie i odrodzenie” ze SP w Sawinie
- Bartosz Nadolski „Siła natury” ze SP w Białopolu
- Milena Ostasz „Kozibród łąkowy” ze SP w Trawnikach
- Szymon Panas „Leśna tancerka” z ZSCKR w Okszowie
Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas obchodów szkolnego święta – Siennickich Augustynek. Zwycięskie fotografie zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, a dla laureatów przygotowano dyplomy, upominki oraz profesjonalnie oprawione prace.
Dziękujemy organizatorom, partnerom oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac. Gratulujemy laureatom i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu!