Wydawca treści Wydawca treści

ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

 

Ważnym zagadnieniem ochrony lasu w Nadleśnictwie Krasnystaw jest  ochrona przed szkodnikami pierwotnymi (liściożernymi), takimi jak brudnica mniszka, strzygonia choinówka, poproch cetyniak czy boreczniki.  W tym celu prowadzone są różne prace prognostyczne, np. liczenie samic brudnicy mniszki podczas przejścia przez zagrożone drzewostany w czasie kulminacji rójki, jesienne poszukiwania zimujących stadiów szkodników sosny. 

Starsze drzewostany iglaste narażone są na szkody od szkodników wtórnych (uszkadzających drewno) takich jak cetyńce, korniki i przypłaszczek granatek. Ochrona przed tymi szkodnikami polega głównie na: wyznaczaniu, terminowym usuwaniu i wywożeniu z lasu drzew zasiedlonych , terminowym wywozie pozyskanego drewna z lasu.

Dla drzewostanów sosnowych na gruntach porolnych w Nadleśnictwie Krasnystaw największe zagrożenie stanowią patogeny grzybowe zwłaszcza opieńka. Drzewostany mieszane lub liściaste, rosnące na gruntach porolnych są na te czynniki bardziej odporne. Z pozostałych chorób grzybowych występują szkody od mączniaka prawdziwego dębu i rozprzestrzeniającego się w ostatnich latach raka gruzełkowatego w odniesienu do drzewostanów bukowych.

Gospodarczo znośne mają znaczenie szkody powodowane przez zwierzynę (sarny, łosie, dziki), którym zapobiega się w uprawach przez grodzenie oraz smarowanie repelentami.

Niewielkie fragmenty upraw modrzewia zabezpiecza się również przez palikowanie.

Bardzo ważnymi sprzymierzeńcami leśnika w walce z nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych owadów są ptaki. Aby poprawić ich warunki bytowania, wywieszamy w lasach budki lęgowe. Zimą, gdy panują trudne warunki, dokarmiamy również ptaki. 

 

Węgorek sosnowiec - poniżej  link do strony  poświęconej kwarantannowemu nicieniowi węgorkowi sosnowemu i jego wektorowi – żerdziance sosnówce. Strona dostarcza usystematyzowanych informacji jak również rozszerza i popularyzuje podstawową wiedzę w zakresie tego problemu. Zamieszczono na niej informacje dotyczące sposobu pobierania prób drewna do badań, zasady odławiania chrząszczy żerdzianki sosnówki w drzewostanie, jak również materiały dotyczące identyfikacji morfologicznej i molekularnej nicieni.

https://www.agrofagi.com.pl/598,kwarantannowy-nicien-wegorek-sosnowiec

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Rowerem po Kraszczadach" - DALIŚMY RADĘ!

"Rowerem po Kraszczadach" - DALIŚMY RADĘ!

W sobotę 22 czerwca ponad 80 miłośników jazdy na rowerze pojawiło się na starcie w Kryniczkach, II edycji rajdu rowerowego „Rowerem po Kraszczadach”.

Wydarzenie wpisało się w obchody 100 - lecia Lasów Państwowych.

W miejscu startu w punkcie rejestracji uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, zostali zapoznani z zasadami obowiązującymi podczas rajdu oraz specyfiką dwóch 30 km tras przygotowanych przez nadleśnictwo.

Nad bezpieczeństwem rajdu czuwali ratownicy medyczni, funkcjonariusze Policji oraz pracownicy nadleśnictwa.

Przedsięwzięcie było doskonałą okazją do sprawdzenia nie tylko swojej aktywności fizycznej ale również poznania walorów przyrodniczych i historycznych regionu, oraz gospodarki leśnej prowadzonej od 100 lat przez Lasy Państwowe. Trasy rajdu poprowadzono przez malownicze tereny leśnictwa Orłów położonego na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Na zakończenie nie zabrakło również mocnych wrażeń. Ostatnie kilometry  uczestnicy pokonywali w strugach intensywnego deszczu. Na szczęście wszyscy cali i zdrowi, jedynie bardzo przemoczeni dotarli do celu.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "Burdanówka" wszyscy zakończyli rajd, otrzymali gadżety rowerowe oraz zregenerowali siły przy wspólnym posiłku.

Wszystkim uczestnikom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Gratulujemy determinacji, wspaniałej kondycji i bezpiecznego ukończenia rajdu!

Ogromne podziękowania kierujemy również do Wszystkich Służb, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników oraz do właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego "Burdanówka" za wspaniałą organizację, miłą atmosferę i pyszne posiłki.