Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu utworzony Rozporządzeniem Wojewody Chełmskiego Nr 52 z dn. 26 czerwca 1998 roku (Dz. Urz.Woj.Chełm. Nr 10 poz.88 )

Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu zajmuje dolinę Wieprza na północ od Izbicy. Spełnia rolę lokalnego korytarza ekologicznego i łącznika między Nadwieprzańskim Parkiem Krajobrazowym (poza terenem nadleśnictwa), a Skierbieszowskim Parkiem Krajobrazowym. Istotnym zadaniem obszaru jest łagodzenie i zapobieganie niekorzystnym wpływom środowiska wywieranych przez przemysł na środowisko przyrodnicze.

Grabowiecko Strzelecki Obszar Chronionego Krajobrazu utworzony Rozporządzeniem Wojewody Chełmskiego Nr 51 z dn. 26 czerwca 1990 roku (Dz.Urz.Woj.Chełm.Nr 10 poz.87 )

Grabowiecko Strzelecki Obszar Chronionego Krajobrazu rozciąga się pasem o szerokości 2-8 km w południowej części dawnego woj. chełmskiego graniczącej z woj. zamojskim. Zachodnia część obszaru obejmuje bogato urzeźbiony teren Działów Grabowieckich, rozcięty doliną rzeki Wojsławki. Urozmaicona rzeźba terenu o dużych walorach widokowych charakteryzuje się obecnością długich stoków o ekspozycji południowej oraz systemu suchych dolinek i wąwozów wiążących się z występowaniem pokrywy lessowej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zbiór szyszek z drzew stojących

Zbiór szyszek z drzew stojących

Zima to odpowiedni czas na zbiór szyszek z drzew iglastych. Na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw trwa zbiór szyszek modrzewiowych z drzew matecznych.

Zbiór szyszek to trudne zadanie i jest dużym wyzwaniem, ponieważ trzeba wspiąć się na drzewo, a następnie dosięgnąć szyszek rosnących na cienkich gałązkach w koronie drzew. Zerwane szyszki arborysta umieszcza w worku, który po napełnieniu bezpiecznie opuszcza na ziemię.

Praca na wysokości wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności, dlatego można powierzyć je wyłącznie doświadczonej osobie z kwalifikacjami.

Przez kilka dni arborysta wspinał się na wytypowane drzewa rosnące w leśnictwach Rejowiec i Bończa.

Szyszki modrzewia dojrzewają późną jesienią w roku kwitnienia, a nasiona zaczynają się wysypywać z nich pod koniec zimy. Obfity urodzaj nasion modrzewia występuje, co 2-4 lata, a szyszki zbiera się od grudnia do lutego.

Zebrane szyszki, w pierwszej kolejności trafią do wyłuszczarni nasion, gdzie pozyskane z nich nasiona będą podlegały ocenie. Następnie umieszczone zostaną w specjalistycznych chłodniach. Finalnie będą stanowić kolejne pokolenia drzewostanów.