Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu utworzony Rozporządzeniem Wojewody Chełmskiego Nr 52 z dn. 26 czerwca 1998 roku (Dz. Urz.Woj.Chełm. Nr 10 poz.88 )

Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu zajmuje dolinę Wieprza na północ od Izbicy. Spełnia rolę lokalnego korytarza ekologicznego i łącznika między Nadwieprzańskim Parkiem Krajobrazowym (poza terenem nadleśnictwa), a Skierbieszowskim Parkiem Krajobrazowym. Istotnym zadaniem obszaru jest łagodzenie i zapobieganie niekorzystnym wpływom środowiska wywieranych przez przemysł na środowisko przyrodnicze.

Grabowiecko Strzelecki Obszar Chronionego Krajobrazu utworzony Rozporządzeniem Wojewody Chełmskiego Nr 51 z dn. 26 czerwca 1990 roku (Dz.Urz.Woj.Chełm.Nr 10 poz.87 )

Grabowiecko Strzelecki Obszar Chronionego Krajobrazu rozciąga się pasem o szerokości 2-8 km w południowej części dawnego woj. chełmskiego graniczącej z woj. zamojskim. Zachodnia część obszaru obejmuje bogato urzeźbiony teren Działów Grabowieckich, rozcięty doliną rzeki Wojsławki. Urozmaicona rzeźba terenu o dużych walorach widokowych charakteryzuje się obecnością długich stoków o ekspozycji południowej oraz systemu suchych dolinek i wąwozów wiążących się z występowaniem pokrywy lessowej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Rowerem po Kraszczadach" - DALIŚMY RADĘ!

"Rowerem po Kraszczadach" - DALIŚMY RADĘ!

W sobotę 22 czerwca ponad 80 miłośników jazdy na rowerze pojawiło się na starcie w Kryniczkach, II edycji rajdu rowerowego „Rowerem po Kraszczadach”.

Wydarzenie wpisało się w obchody 100 - lecia Lasów Państwowych.

W miejscu startu w punkcie rejestracji uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, zostali zapoznani z zasadami obowiązującymi podczas rajdu oraz specyfiką dwóch 30 km tras przygotowanych przez nadleśnictwo.

Nad bezpieczeństwem rajdu czuwali ratownicy medyczni, funkcjonariusze Policji oraz pracownicy nadleśnictwa.

Przedsięwzięcie było doskonałą okazją do sprawdzenia nie tylko swojej aktywności fizycznej ale również poznania walorów przyrodniczych i historycznych regionu, oraz gospodarki leśnej prowadzonej od 100 lat przez Lasy Państwowe. Trasy rajdu poprowadzono przez malownicze tereny leśnictwa Orłów położonego na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Na zakończenie nie zabrakło również mocnych wrażeń. Ostatnie kilometry  uczestnicy pokonywali w strugach intensywnego deszczu. Na szczęście wszyscy cali i zdrowi, jedynie bardzo przemoczeni dotarli do celu.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "Burdanówka" wszyscy zakończyli rajd, otrzymali gadżety rowerowe oraz zregenerowali siły przy wspólnym posiłku.

Wszystkim uczestnikom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Gratulujemy determinacji, wspaniałej kondycji i bezpiecznego ukończenia rajdu!

Ogromne podziękowania kierujemy również do Wszystkich Służb, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników oraz do właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego "Burdanówka" za wspaniałą organizację, miłą atmosferę i pyszne posiłki.