Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

W działalności edukacyjnej nadleśnictwa Krasnystaw korzystamy z następujących  obiektów:  ścieżki dydaktyczne, miejsca  na ognisko, wiaty edukacyjne. Poniżej prezentujemy opisy najciekawszych:

Ścieżka dydaktyczna w szkółce Borek - lokalizacja jej pozwala na praktyczne zapoznanie się z etapami pracy przy produkcji sadzonek, a z licznych barwnych tablic można dowiedzieć się o życiu lasu oraz poznać leśne gatunki drzew i krzewów. Ścieżka stanowi doskonałe miejsce do przeprowadzenia lekcji przyrody na żywo. Skierowana jest głównie do najmłodszych mieszkańców Krasnegostawu. 

Na trasie ścieżki znajduje się 1 obiekt rekreacyjny, gdzie można rozpalić ognisko , posilić się i odpocząć. Utworzono również mini kompleks łowiecki: ambonę, paśnik, lizawkę oraz podsyp dla bażantów. Bliskość miasta (3km) oraz dogodne położenie ścieżki jest dobrą okazją do spędzenia wolnego czasu. Na umówione zajęcia jest możliwość wjazdu samochodem na szkółkę.

    Centrum Edukacyjno-Submisyjne na składnicy - budynek powstał w 2013 roku na potrzeby submisji i prowadzonej działalności edukacyjnej w nadleśnictwie. Znajdująca się w nim sala przystosowana jest do prowadzenia zajęć edukacyjnych, prezentacji multimedialnych, konferencji itp. W sali zgromadzono gabloty z owadami, grzybami i próbkami drewna. W dalszym ciągu sala będzie doposażana w okazy i eksponaty umożliwiające praktyczne poznawanie ciekawostek przyrodniczych. W pobliżu budynku znajduje się grill, ławy, stoły oraz miejsce parkingowe.

Między składnicą, a szkółką z racji bliskości powstał łącznik w postaci krótkiej oznaczonej trasy przez las.

Na umówione zajęcia na składnicy jest możliwość zaparkowania busa lub autokaru.

Trasa rowerowa - utworzona wspólnie z Urzędem Miasta i Gminą Krasnystaw. Oznakowana trasa mierzy  ok. 17 km i biegnie asfaltowymi drogami wśród malowniczych okolic Krasnegostawu. Rozpoczyna się przy budynku MOSiR w Krasnymstawie, dalej prowadzi ulicą Piłsudskiego, Krakowskim Przedmieściem do miejscowości Niemienice i rezerwatu Wodny Dół. W jego pobliżu urządzono miejsce na rozpalenie ogniska i odpoczynek. Dalej ścieżka biegnie drogą przez Kolonię Niemienice i ulicą Bojarczuka do miasta.
Warto skorzystać z tej oferty, wybrać się rowerem do niemienickiego lasu, podziwiać krajobrazy Ziemi Krasnostawskiej.

Ścieżka przyrodnicza "Wodny Dół" - jest przedłużeniem opisanej wyżej trasy rowerowej. Rozpoczyna się  w miejscu umożliwiającym rozpalenie ogniska (dojazd - z trasy lubelskiej skręcamy do miejscowości Kolonia Niemienice, a następnie pokonując 3 km odcinek dojeżdżamy do skraju lasu gdzie ścieżka bierze swój początek. Dokładna lokalizacja miejsca oznaczona jest  na stronie czaswlas. Ścieżka prowadzi przez malownicze fragmenty rezerwatu "Wodny Dół".
Umożliwia zapoznanie z charakterystycznymi dla Wyniosłości Giełczewskiej formami ukształtowania terenu i ciekawą roślinnością. Na całej trasie rozmieszczono ponad 40 barwnych tablic,  dzięki którym zwiedzający mogą zapoznać się z panującymi w lesie zależnościami, zagadnieniami związanymi z ochroną i hodowlą lasu oraz nauczyć się rozpoznawać gatunki drzew i krzewów.
W zależnosci od kondycji oraz czasu, którym dysponujemy możemy wybrać odpowiedni dla nas wariant zwiedzania:
Wariant pierwszy o długości ok. 1,6 km zaprojektowany dla młodszych dzieci poprowadzony przez malowniczy wąwóz Wodny Dół. Kończy się na skraju lasu od strony wsi Niemienice.
Wariant drugi o łącznej długości około 4 kilometrów i czasie przejscia ok. 3 godzin (tempem spacerowym) stanowi rozwinięcie pierwszego wariantu i umożliwia powrót przez malownicze wąwozy rezerwatu do punktu wyjścia. Polecany dla bardziej wytrwałych turystów.
Wariant trzeci o łącznej długości ok. 8 kilometrów. Jest  przeznaczony przedewszystkim dla grup zorganizowanych, którzy zechcą zakończyć wycieczkę przy leśniczówce Niemienice. Do tego miejsca możliwy  jest również dojazd od strony Jaślikowa gdzie można odpocząć, skorzystać z obiektu rekreacyjnego, grilla albo pograć w piłkę plażową.
Kierunek poruszania na ścieżce wyznaczają strzałki kierunkowe. Bez względu na porę roku warto się tam wybrać z rodziną.

Ścieżka Aleja 100 dębów-las Borek - ścieżka rozpoczyna się na tzw. błoniach, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, i przebiega przez atrakcyjny i zróżnicowany teren, prezentując walory przyrodnicze i krajobrazowe Nadleśnictwa Krasnystaw. Ponad kilometrowa trasa stanowi przedłużenie symbolicznej Alei Stu Dębów, którą krasnostawscy leśnicy zasadzili przed dwoma laty, na okoliczność jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy kto zdecyduje się na spacer tą krótką, aczkolwiek niezwykle malowniczą drogą, będzie mógł podziwiać m.in. jeden z pomników przyrody w postaci okazałego dębu szypułkowego, a ustawione tablice informacyjne umożliwią zapoznanie się z florą i fauną charakterystyczną dla tego obszaru czy też najważniejszymi funkcjami lasu. Trasa ma swoje zakończenie obok siedziby nadleśnictwa, gdzie wędrujący będą mogli zorganizować leśne zajęcia edukacyjne przy poczęstunku z grilla.

 

 

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Z okazji świąt Bożego Narodzenia na tych, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi darem krwi, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia” przygotowały świąteczne, naturalne drzewka dla Honorowych Dawców Krwi.

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi, którzy 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Akcja odbędzie się we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, łącznie w ponad 40 punktach w całej Polsce. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Święta to piękny, rodzinny czas. W naszych domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić wszystkich, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest krew, bezcenny dar życia – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

Krew jest jednym z najbardziej pożądanych „leków”, którego niczym nie można zastąpić. Tylko dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Cieszę się, że Lasy Państwowe dostrzegają potrzebę wsparcia działań promujących honorowe krwiodawstwo. Jest to dowód na to, że krwiodawstwo jest bliskie sercom wielu ludzi – podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie organizuje akcję „Choinka dla życia” wraz z lubelskim oddziałem RCKiK oraz Centrum Spotkania Kultur. 
Na terenie lubelskiej dyrekcji wydarzenie organizowane jest 16 grudnia w trzech miejscach:
1. na Placu Teatralnym 1 w Lublinie (przed budynkiem Centrum Spotkania Kultur) – krwiobus będzie czekał na honorowych krwiodawców od godziny 9:00, rejestracja potrwa do godziny 14:00;
2. w Regionalnym Centrum Kwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 – punkt otwarty jest od godz. 7:00; drzewka bożonarodzeniowe otrzyma 60 osób, które jako pierwsze oddadzą krew na hasło „Choinka dla życia”;
3. w Oddziale Terenowym RCKiK w Białej Podlaskiej przy ul. Terebelskiej 57/65 – punkt otwarty jest od godz. 7:00; drzewka bożonarodzeniowe otrzyma 30 osób, które jako pierwsze oddadzą krew na hasło „Choinka dla życia”.

***

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszystkich ozdób.

***

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni – maksymalnie sześć (450 ml).

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: na dedykowanej stronie www.choinkadlazycia.pl oraz na stronach Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”. Krew to dar życia – zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemu człowiekowi.