Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

W działalności edukacyjnej nadleśnictwa Krasnystaw korzystamy z następujących  obiektów:  ścieżki dydaktyczne, miejsca  na ognisko, wiaty edukacyjne. Poniżej prezentujemy opisy najciekawszych:

Ścieżka dydaktyczna w szkółce Borek - lokalizacja jej pozwala na praktyczne zapoznanie się z etapami pracy przy produkcji sadzonek, a z licznych barwnych tablic można dowiedzieć się o życiu lasu oraz poznać leśne gatunki drzew i krzewów. Ścieżka stanowi doskonałe miejsce do przeprowadzenia lekcji przyrody na żywo. Skierowana jest głównie do najmłodszych mieszkańców Krasnegostawu. 

Na trasie ścieżki znajduje się 1 obiekt rekreacyjny, gdzie można rozpalić ognisko , posilić się i odpocząć. Utworzono również mini kompleks łowiecki: ambonę, paśnik, lizawkę oraz podsyp dla bażantów. Bliskość miasta (3km) oraz dogodne położenie ścieżki jest dobrą okazją do spędzenia wolnego czasu. Na umówione zajęcia jest możliwość wjazdu samochodem na szkółkę.

    Centrum Edukacyjno-Submisyjne na składnicy - budynek powstał w 2013 roku na potrzeby submisji i prowadzonej działalności edukacyjnej w nadleśnictwie. Znajdująca się w nim sala przystosowana jest do prowadzenia zajęć edukacyjnych, prezentacji multimedialnych, konferencji itp. W sali zgromadzono gabloty z owadami, grzybami i próbkami drewna. W dalszym ciągu sala będzie doposażana w okazy i eksponaty umożliwiające praktyczne poznawanie ciekawostek przyrodniczych. W pobliżu budynku znajduje się grill, ławy, stoły oraz miejsce parkingowe.

Między składnicą, a szkółką z racji bliskości powstał łącznik w postaci krótkiej oznaczonej trasy przez las.

Na umówione zajęcia na składnicy jest możliwość zaparkowania busa lub autokaru.

Trasa rowerowa - utworzona wspólnie z Urzędem Miasta i Gminą Krasnystaw. Oznakowana trasa mierzy  ok. 17 km i biegnie asfaltowymi drogami wśród malowniczych okolic Krasnegostawu. Rozpoczyna się przy budynku MOSiR w Krasnymstawie, dalej prowadzi ulicą Piłsudskiego, Krakowskim Przedmieściem do miejscowości Niemienice i rezerwatu Wodny Dół. W jego pobliżu urządzono miejsce na rozpalenie ogniska i odpoczynek. Dalej ścieżka biegnie drogą przez Kolonię Niemienice i ulicą Bojarczuka do miasta.
Warto skorzystać z tej oferty, wybrać się rowerem do niemienickiego lasu, podziwiać krajobrazy Ziemi Krasnostawskiej.

Ścieżka przyrodnicza "Wodny Dół" - jest przedłużeniem opisanej wyżej trasy rowerowej. Rozpoczyna się  w miejscu umożliwiającym rozpalenie ogniska (dojazd - z trasy lubelskiej skręcamy do miejscowości Kolonia Niemienice, a następnie pokonując 3 km odcinek dojeżdżamy do skraju lasu gdzie ścieżka bierze swój początek. Dokładna lokalizacja miejsca oznaczona jest  na stronie czaswlas. Ścieżka prowadzi przez malownicze fragmenty rezerwatu "Wodny Dół".
Umożliwia zapoznanie z charakterystycznymi dla Wyniosłości Giełczewskiej formami ukształtowania terenu i ciekawą roślinnością. Na całej trasie rozmieszczono ponad 40 barwnych tablic,  dzięki którym zwiedzający mogą zapoznać się z panującymi w lesie zależnościami, zagadnieniami związanymi z ochroną i hodowlą lasu oraz nauczyć się rozpoznawać gatunki drzew i krzewów.
W zależnosci od kondycji oraz czasu, którym dysponujemy możemy wybrać odpowiedni dla nas wariant zwiedzania:
Wariant pierwszy o długości ok. 1,6 km zaprojektowany dla młodszych dzieci poprowadzony przez malowniczy wąwóz Wodny Dół. Kończy się na skraju lasu od strony wsi Niemienice.
Wariant drugi o łącznej długości około 4 kilometrów i czasie przejscia ok. 3 godzin (tempem spacerowym) stanowi rozwinięcie pierwszego wariantu i umożliwia powrót przez malownicze wąwozy rezerwatu do punktu wyjścia. Polecany dla bardziej wytrwałych turystów.
Wariant trzeci o łącznej długości ok. 8 kilometrów. Jest  przeznaczony przedewszystkim dla grup zorganizowanych, którzy zechcą zakończyć wycieczkę przy leśniczówce Niemienice. Do tego miejsca możliwy  jest również dojazd od strony Jaślikowa gdzie można odpocząć, skorzystać z obiektu rekreacyjnego, grilla albo pograć w piłkę plażową.
Kierunek poruszania na ścieżce wyznaczają strzałki kierunkowe. Bez względu na porę roku warto się tam wybrać z rodziną.

Ścieżka Aleja 100 dębów-las Borek - ścieżka rozpoczyna się na tzw. błoniach, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, i przebiega przez atrakcyjny i zróżnicowany teren, prezentując walory przyrodnicze i krajobrazowe Nadleśnictwa Krasnystaw. Ponad kilometrowa trasa stanowi przedłużenie symbolicznej Alei Stu Dębów, którą krasnostawscy leśnicy zasadzili przed dwoma laty, na okoliczność jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy kto zdecyduje się na spacer tą krótką, aczkolwiek niezwykle malowniczą drogą, będzie mógł podziwiać m.in. jeden z pomników przyrody w postaci okazałego dębu szypułkowego, a ustawione tablice informacyjne umożliwią zapoznanie się z florą i fauną charakterystyczną dla tego obszaru czy też najważniejszymi funkcjami lasu. Trasa ma swoje zakończenie obok siedziby nadleśnictwa, gdzie wędrujący będą mogli zorganizować leśne zajęcia edukacyjne przy poczęstunku z grilla.

 

 

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las czterech pór roku - spacer z leśnikiem

Las czterech pór roku - spacer z leśnikiem

„Las czterech pór roku” – zapraszamy do wspólnej wędrówki z leśnikami

W roku jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych, na terenie lubelskiej dyrekcji LP leśnicy organizują cykl spacerów przygotowanych z myślą o miłośnikach aktywnego poznawania otaczającej przyrody.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, nie tylko w zakresie udostępniania terenów leśnych i działań na rzecz ochrony przyrody, lecz także otwartości na dialog w zakresie prowadzonej przez leśników gospodarki leśnej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie ujęła w tegorocznych planach realizację wydarzenia pod nazwą „Las czterech pór roku”. Pracownicy kilkunastu nadleśnictw naszej dyrekcji zorganizują spacery dedykowane osobom zainteresowanym życiem lasu i jego mieszkańców, dynamiką piękna otaczającej przyrody związaną ze zmiennością pór roku, ale też specyfiką prowadzenia zrównoważonej gospodarki na terenach leśnych w celu zachowania ich w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń.

–Mamy świadomość jak istotny dla społeczeństwa jest bezpośredni kontakt i możliwość obcowania z naturą. Zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele osób korzysta na co dzień z naszych lasów. Jednocześnie jesteśmy dumni, że taką sposobność stwarzają Polakom regulacje prawne związane z funkcjonowaniem Lasów Państwowych, dzięki którym możemy przebywać pośród leśnych ostępów przez cały rok, korzystając z nich na różne sposoby, chociażby poprzez szereg aktywności fizycznych, takich jak m.in. bieganie, jazda rowerem, spacery czy też wspólne grzybobrania i wędrówki w poszukiwaniu innych darów lasu – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kowal.

–Zapoczątkowana przez nas inicjatywa pod nazwą „Las czterech pór roku” ma służyć promocji aktywnego spędzania czasu w lasach lubelskiej dyrekcji, nie tylko poprzez prezentację najciekawszych i najbardziej urokliwych miejsc położonych na obszarze wybranych nadleśnictw, lecz także upowszechnianie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, która poza swoim prospołecznym charakterem, równoważy przyrodniczą i gospodarczą rolę terenów leśnych. Właśnie temu wyzwaniu od stu lat stara się sprostać nasza instytucja, mając na względzie współczesne potrzeby i oczekiwania społeczeństwa.

Zgodnie z założeniami przyświecającymi ww. inicjatywie, na przestrzeni bieżącego roku zostanie zorganizowanych kilkanaście spacerów w wybranych nadleśnictwach RDLP w Lublinie. W każdej z wędrówek z lubelskimi leśnikami będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 30 osób, które zgłoszą chęć uczestnictwa drogą elektroniczną. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowe gadżety z okolicznościowym logo 100-lecia LP. Więcej szczegółów wraz z regulaminem wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej jednostek RDLP w Lublinie zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerze po terenie Nadleśnictwa Krasnystaw, który organizujemy w sobotę 20 lipca o godz. 09:00 w miejscu postoju przy ścieżce dydaktycznej w rezerwacie "Wodny Dół". Informujemy, że zapisy są prowadzone elektronicznie, poprzez wysłanie wypełnionego zgłoszenia i oświadczenia  (wzór w załączeniu) drogą mailową na adres krasnystaw@lublin.lasy.gov.pl  Zachęcamy do zapisów po uprzednim zapoznaniu się z regulaminem.