Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Zasięg terytorialny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wynosi 2696 tys. ha (26,96 tys. km²). Nadleśnictwa RDLP w Lublinie zarządzają gruntami o powierzchni 425,6 tys. ha, z czego grunty leśne stanowią 408,2 tys. ha. W zasięgu działania RDLP znajduje się także ok. 239 tys. ha lasów prywatnych. Starostowie powierzyli nadleśnictwom nadzór nad lasami prywatnymi o powierzchni 11,7 tys. ha.

Lesistość regionu wynosi 24,9% i jest jedną z niższych w kraju. Lasy charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem zarówno pod względem rozmieszczenia, jak i wielkości kompleksów. Największe kompleksy leśne to: Puszcza Solska, pozostałości dawnej Puszczy Sandomierskiej, lasy Roztocza, Lasy Strzeleckie, Sobiborsko-Włodawskie, Parczewskie i Kozłowieckie. Najniższą lesistością charakteryzuje się środkowa część obszaru RDLP w Lublinie - Wyżyna Lubelska i Wyżyna Wołyńska. Jest to związane z wysoką żyznością gleb tych obszarów, a w związku z tym z preferowaniem ich rolniczego użytkowania.

Zróżnicowanie warunków klimatycznych i glebowych skutkuje dużą różnorodnością występujących typów siedliskowych lasu. Zróżnicowanie to występuje zarówno pod względem żyzności siedlisk jak i ich wilgotności. Siedliska borowe i lasowe występują w równowadze i zajmują po około 48% powierzchni, zaś pozostałe 4% powierzchni zajmują siedliska olsów i łęgów. Największą powierzchnię zajmują siedliska świeże (74%), zaś siedliska wilgotne i bagienne zajmują ok. 26% powierzchni lasów.

Dominują siedliska nizinne. Zajmują one 93% powierzchni, pozostałe 7% to siedliska wyżynne.

Ze zróżnicowaniem siedlisk wiąże się różnorodność składu gatunkowego drzewostanów. Dominują lasy iglaste tj. lasy, w których udział gatunków iglastych wynosi co najmniej 80%. Zajmują one ok. 49% powierzchni. Lasy z udziałem drzew liściastych wynoszącym co najmniej 80% (lasy liściaste) zajmują 13% powierzchni. Pozostałe 38% powierzchni to lasy mieszane.

Gatunkiem dominującym w drzewostanach RDLP Lublin jest sosna. Jej udział powierzchniowy (wg. gatunków rzeczywistych) wynosi ok. 61%. Sosna pospolita jest gatunkiem mało wymagającym w stosunku do siedliska. Optymalne warunki dla jej rozwoju to stosunkowo ubogie gleby piaszczyste. Z tego powodu w Puszczy Solskiej udział sosny w drzewostanach wynosi ok. 90%.

Na uwagę zasługuje lokalny ekotyp sosny pospolitej, tzw. „sosna matczańska", występująca na terenie Nadleśnictwa Strzelce. Jej drewno posiada wyjątkowo wysokie właściwości techniczne, a charakterystyczną cechą pnia jest dachówkowata korowina.

Interesujący jest także ekotyp sosny występujący w Puszczy Solskiej. Wytworzyła ona tutaj tzw. ekotyp sosny puszczańskiej, który dobrze znosi ocienienie i dobrze odnawia się w sposób naturalny.

Choć w lasach regionu króluje sosna, warto zauważyć, że RDLP położona jest w granicach naturalnego zasięgu występowania wszystkich gatunków lasotwórczych drzew leśnych.

Drzewem zajmującym drugie miejsce pod względem powierzchni występowania jest dąb (14%). Na terenie RDLP występują dwa gatunki dębów: dąb bezszypułkowy i znacznie częściej występujący dąb szypułkowy. W odróżnieniu od sosny, dąb ma znacznie większe wymagania siedliskowe. W naszym regionie szczególnie dogodne warunki dla dębu występują na krańcach południowo-wschodnich. W Nadleśnictwie Mircze jest on gatunkiem panującym. Piękne dąbrowy rosną również w Nadleśnictwach Strzelce i Chełm. Na uwagę zasługuję także 120 – 150-letni drzewostan dębu bezszypułkowego występujący w Lasach Kozłowieckich (Nadleśnictwo Lubartów) i objęty ochroną jako rezerwat przyrody „Kozie Góry".

Na terenach nizinnych przeważają drzewostany dębowo-sosnowe z domieszką brzozy, której udział powierzchniowy w lasach regionu wynosi 8%.

Na Roztoczu, gdzie dominują siedliska wyżynne, w skład gatunków lasotwórczych wchodzą: jodła i buk, tworząc bory jodłowe oraz urokliwe, zwłaszcza jesienią, buczyny. Drzewa tych gatunków często osiągają imponujące rozmiary. Wędrując po Roztoczu można spotkać kilkusetletnie jodły o wysokości do 50m i buki o wysokości do 40m i obwodzie dochodzącym do 5m. Jodła, jako gatunek domieszkowy występuje również w Lasach Janowskich i Puszczy Sandomierskiej. Udział powierzchniowy buka w lasach RDLP wynosi 3%, zaś jodły 2%.

W olsach - siedliskach żyznych i mocno uwilgotnionych, dominuje olsza czarna. Jej udział powierzchniowy w lasach regionu wynosi 6%. Z kolei gatunkiem charakterystycznym dla grądów jest grab, który w tych lasach często tworzy II piętro drzewostanu. Udział powierzchniowy graba wynosi 2%.

W lasach Lubelszczyzny występują również: świerk, wiąz, jesion, jawor, osika i modrzew, ale udział tych gatunków nie przekracza jednego procenta.

Dominują lasy w wieku od 40 lat do 100 lat. Zajmują one łącznie 63% powierzchni. Lasy, których wiek przekracza 100 lat rosną na 15% powierzchni. Średni wiek lasów Lubelszczyzny wynosi 65 lat i w ostatni okresie stale się podnosi.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las czterech pór roku - spacer z leśnikiem

Las czterech pór roku - spacer z leśnikiem

„Las czterech pór roku” – zapraszamy do wspólnej wędrówki z leśnikami

W roku jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych, na terenie lubelskiej dyrekcji LP leśnicy organizują cykl spacerów przygotowanych z myślą o miłośnikach aktywnego poznawania otaczającej przyrody.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, nie tylko w zakresie udostępniania terenów leśnych i działań na rzecz ochrony przyrody, lecz także otwartości na dialog w zakresie prowadzonej przez leśników gospodarki leśnej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie ujęła w tegorocznych planach realizację wydarzenia pod nazwą „Las czterech pór roku”. Pracownicy kilkunastu nadleśnictw naszej dyrekcji zorganizują spacery dedykowane osobom zainteresowanym życiem lasu i jego mieszkańców, dynamiką piękna otaczającej przyrody związaną ze zmiennością pór roku, ale też specyfiką prowadzenia zrównoważonej gospodarki na terenach leśnych w celu zachowania ich w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń.

–Mamy świadomość jak istotny dla społeczeństwa jest bezpośredni kontakt i możliwość obcowania z naturą. Zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele osób korzysta na co dzień z naszych lasów. Jednocześnie jesteśmy dumni, że taką sposobność stwarzają Polakom regulacje prawne związane z funkcjonowaniem Lasów Państwowych, dzięki którym możemy przebywać pośród leśnych ostępów przez cały rok, korzystając z nich na różne sposoby, chociażby poprzez szereg aktywności fizycznych, takich jak m.in. bieganie, jazda rowerem, spacery czy też wspólne grzybobrania i wędrówki w poszukiwaniu innych darów lasu – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kowal.

–Zapoczątkowana przez nas inicjatywa pod nazwą „Las czterech pór roku” ma służyć promocji aktywnego spędzania czasu w lasach lubelskiej dyrekcji, nie tylko poprzez prezentację najciekawszych i najbardziej urokliwych miejsc położonych na obszarze wybranych nadleśnictw, lecz także upowszechnianie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, która poza swoim prospołecznym charakterem, równoważy przyrodniczą i gospodarczą rolę terenów leśnych. Właśnie temu wyzwaniu od stu lat stara się sprostać nasza instytucja, mając na względzie współczesne potrzeby i oczekiwania społeczeństwa.

Zgodnie z założeniami przyświecającymi ww. inicjatywie, na przestrzeni bieżącego roku zostanie zorganizowanych kilkanaście spacerów w wybranych nadleśnictwach RDLP w Lublinie. W każdej z wędrówek z lubelskimi leśnikami będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 30 osób, które zgłoszą chęć uczestnictwa drogą elektroniczną. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowe gadżety z okolicznościowym logo 100-lecia LP. Więcej szczegółów wraz z regulaminem wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej jednostek RDLP w Lublinie zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerze po terenie Nadleśnictwa Krasnystaw, który organizujemy w sobotę 20 lipca o godz. 09:00 w miejscu postoju przy ścieżce dydaktycznej w rezerwacie "Wodny Dół". Informujemy, że zapisy są prowadzone elektronicznie, poprzez wysłanie wypełnionego zgłoszenia i oświadczenia  (wzór w załączeniu) drogą mailową na adres krasnystaw@lublin.lasy.gov.pl  Zachęcamy do zapisów po uprzednim zapoznaniu się z regulaminem.