Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

Nasze nadleśnictwo bierze udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych oraz zapewnia możliwość zakupu sadzonek w szkółce Borek.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

W Nadleśnictwie Krasnystaw odnowienia obejmują rocznie ok. 120 ha

Corocznie Nadleśnictwo Krasnystaw pielęgnuje ok. 500 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 170 ha, czyszczenia późne – na 120 ha, trzebieże wczesne – na 100 ha, a trzebieże późne – na ok. 800 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIII SUBMISJA DREWNA CENNEGO „LUBELSKA JESIEŃ 2022”

XIII SUBMISJA DREWNA CENNEGO „LUBELSKA JESIEŃ 2022”

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XIII Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2022”.

Oferujmy do sprzedaży ponad 570 m3 wyselekcjonowanego surowca dębowego (w tym blisko 30 m3 dęba czerwonego), o charakterze okleinowym i tartacznym o ponadprzeciętnych cechach użytkowych. Całość drewna została zgrupowana na składnicy ekspozycyjnej Nadleśnictwa Krasnystaw.

 

Terminarz:

 

  • Udostępnienie składnicy dla kupujących: od 7 do 14 listopada 2022 r. godz. 7.30-16.00.
  • Rozpoczęcie submisji (otwarcie ofert): 15 listopada 2022 r. o godz. 10.00
  • Rozstrzygnięcie submisji (ogłoszenie wyników): 16 listopada 2022 r. o godz. 12.00

Submisja jest pisemnym nieograniczonym przetargiem ofertowym. Złożenie oferty na poszczególne sztuki drewna (losy) ułatwia katalog losów. W katalogu podana zostaje miąższość poszczególnych losów, nie określa się jakości oferowanego surowca - pozostawiona zostaje ona ocenie kupującego. Szczegółowy opis procedury sprzedaży XIII Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2022” zawierają Zasady postępowania submisyjnego w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie „Lubelska Jesień 2022”.

Szczegółowe informacje z dokumentami do pobrania na stronie RDLP w Lublinie.

 

Do pobrania:

 

  1. Zasady postępowania submisyjnego w RDLP w Lublinie „Lubelska Jesień 2022”
    • Karta Oferenta
    • Wzór umowy sprzedaży
    • Porozumienie uzupełniające umowę sprzedaży
    • Potwierdzenie dostaw
    • Ceny minimalne do wyceny na XIII Submisję Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2022 r.”
  2. Katalog Losów – dostępny od 7 listopada 2022 r.