Asset Publisher Asset Publisher

Historia

Nadleśnictwo Krasnystaw zostało powołane Zarządzeniem nr 6 Dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Lublinie z dnia 27 listopada 1972 roku.

W okresie przedrozbiorowym lasy dzisiejszego Nadleśnictwa Krasnystaw w przeważającej części stanowiły lasy majątkowe rodów szlacheckich. Znaczna część lasów – około 4000 ha stanowiły dobra narodowe i koronne .
 
Po upadku Powstania Listopadowego lasy dzieliły się na ( wg Aleksandra Połujańskiego 1854 rok – najstarsze dane ) :
 
- rządowe - Straż Łopiennik z czterema obrębami
 ( 2090ha ) : Łosienne , Jeżyniec , Niemienice , Siennica Królewska.
- lasy miejskie ( 520ha) : Borek , Lipina
- lasy donacyjne ( 1680ha) : Namule , Mądre
- lasy prywatne :
 a) Ordynacja Zamojska - P. Dolina , Zabytów ,
     Sulmice , Dulnik
 b) Majątek hrabiego Jana Poletyłły: Siennica Różana , 
     Bończa ,Kraśniczyn
 c) Mniejsze majątki : Udrycze , Żulin , Borowica ,
     Krzywe , Krupe , Skierbieszów , Surhów
 
W 1835 roku lasy rządowe uległy zmniejszeniu na skutek dalszych rozdań z mocy ukazu carskiego „ za współdziałanie w ostatecznym poskromieniu powstania i uspokojeniu Królestwa Polskiego" – donacje: Białka, Siennica Królewska, Krasnystaw, Łopiennik.
  
W 1920 roku po raz pierwszy utworzono Nadleśnictwo Krasnystaw z siedzibą w Łopienniku. W jego skład weszły byłe lasy rządowe ( Niemienice, Łosienne ) oraz donacyjne ( Namule, Mądre, Łopiennik, Siennica Królewska ). Pozostałe kompleksy dzisiejszego nadleśnictwa pozostawały w rękach prywatnych .
 
W okresie powojennym na mocy okólnika Dyrekcji Lasów Państwowych z 28.08.1944 r , lasy dzisiejszego Nadleśnictwa Krasnystaw weszły w skład nowo utworzonych nadleśnictw :
     - Krasnystaw ( Łosienne, Namule, Niemienice , Siennica )
     - Orłów (Orłów, Bończa, Kraśniczyn, Stryjów, Sulmice )
     - Rejowiec ( Rejowiec + Góry i Wierzchowiny )
     - Zamość ( Łaziska , P. Dolina + Łabunie, Komarów, Mokre )
 
W okresie 1944 – 1952 zmieniono nazwę Nadleśnictwa Krasnystaw na Łopiennik ( 1947 ), w 1948 roku do Nadleśnictwa Rejowiec przekazano leśnictwa: Żulin , Siennica Królewska i Pawłów, a do Nadleśnictwa Krzczonów leśnictwo Pilaszkowice. Jednocześnie ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Łęczna przyjęto leśnictwo Milejów oraz w 1951 roku lasy samorządowe miasta Krasnystaw (Borek , Lipina ).
 
Zarządzeniem Nr 59 Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 14 listopada 1972 r. zlikwidowano z dniem 1 stycznia 1973 r. Nadleśnictwa: Łopiennik, Zawadówka, Zamość. Zarządzeniem Nr 6 z dnia 27 listopada 1972 roku powołano z dniem 1 stycznia 1973 roku Nadleśnictwo Krasnystaw z tymczasową siedzibą w Zamościu. Nową siedzibę w Krasnymstawie oddano do użytku 1 marca 1977 roku.
 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Spotkanie z historią

Spotkanie z historią

Już po raz kolejny w malowniczej scenerii krasnostawskich wąwozów, przy drewnianej kapliczce w uroczysku „Baraniec” odbyła się uroczystość pod nazwą SPOTKANIE z HISTORIĄ

Miejsce historyczne i wyjątkowe gdyż to właśnie tutaj w latach okupacji ukrywał się ksiądz prof. Stefan Wyszyński przebywając w zakładzie dla ociemniałych kobiet w Żułowie. Był kapelanem AK pseudonim „Radwan”. Wspierał powstańców Warszawy posługując w szpitaliku w Laskach - tak wspominali podczas uroczystości 1 sierpnia br.- w kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego jej organizatorzy w osobach Teresa Hałas – poseł na Sejm RP, Jerzy Chróścikowski – senator RP, Andrzej Leńczuk – starosta powiatu krasnostawskiego oraz Waldemar Czajka – nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą - Polową, której oprawy muzycznej dodał znakomity występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Rzeszowa. W uroczystości wzięli udział również parlamentarzyści, samorządowcy, leśnicy, harcerze, jednostka Strzelecka 2011 im. Cichociemnych w Krasnymstawie oraz liczni mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na zakończenie przygotowano poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych gości, a następnie zaproszono do wspólnego śpiewania.

Drewniana kapliczka w lesie „Baraniec” wybudowana została w 2010 i odnowiona w 2020 roku dla uczczenia pamięci późniejszego prymasa Polski. Prawdopodobnie właśnie w tym miejscu wspierał, modlił się i udzielał sakramentów świętych partyzantom AK Rejonu Skierbieszów. Kapliczka powstała dzięki inicjatywie Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia z Zamościa oraz Nadleśnictwa Krasnystaw.