Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Krasnystaw zostało powołane Zarządzeniem nr 6 Dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Lublinie z dnia 27 listopada 1972 roku.

W okresie przedrozbiorowym lasy dzisiejszego Nadleśnictwa Krasnystaw w przeważającej części stanowiły lasy majątkowe rodów szlacheckich. Znaczna część lasów – około 4000 ha stanowiły dobra narodowe i koronne .
 
Po upadku Powstania Listopadowego lasy dzieliły się na ( wg Aleksandra Połujańskiego 1854 rok – najstarsze dane ) :
 
- rządowe - Straż Łopiennik z czterema obrębami
 ( 2090ha ) : Łosienne , Jeżyniec , Niemienice , Siennica Królewska.
- lasy miejskie ( 520ha) : Borek , Lipina
- lasy donacyjne ( 1680ha) : Namule , Mądre
- lasy prywatne :
 a) Ordynacja Zamojska - P. Dolina , Zabytów ,
     Sulmice , Dulnik
 b) Majątek hrabiego Jana Poletyłły: Siennica Różana , 
     Bończa ,Kraśniczyn
 c) Mniejsze majątki : Udrycze , Żulin , Borowica ,
     Krzywe , Krupe , Skierbieszów , Surhów
 
W 1835 roku lasy rządowe uległy zmniejszeniu na skutek dalszych rozdań z mocy ukazu carskiego „ za współdziałanie w ostatecznym poskromieniu powstania i uspokojeniu Królestwa Polskiego" – donacje: Białka, Siennica Królewska, Krasnystaw, Łopiennik.
  
W 1920 roku po raz pierwszy utworzono Nadleśnictwo Krasnystaw z siedzibą w Łopienniku. W jego skład weszły byłe lasy rządowe ( Niemienice, Łosienne ) oraz donacyjne ( Namule, Mądre, Łopiennik, Siennica Królewska ). Pozostałe kompleksy dzisiejszego nadleśnictwa pozostawały w rękach prywatnych .
 
W okresie powojennym na mocy okólnika Dyrekcji Lasów Państwowych z 28.08.1944 r , lasy dzisiejszego Nadleśnictwa Krasnystaw weszły w skład nowo utworzonych nadleśnictw :
     - Krasnystaw ( Łosienne, Namule, Niemienice , Siennica )
     - Orłów (Orłów, Bończa, Kraśniczyn, Stryjów, Sulmice )
     - Rejowiec ( Rejowiec + Góry i Wierzchowiny )
     - Zamość ( Łaziska , P. Dolina + Łabunie, Komarów, Mokre )
 
W okresie 1944 – 1952 zmieniono nazwę Nadleśnictwa Krasnystaw na Łopiennik ( 1947 ), w 1948 roku do Nadleśnictwa Rejowiec przekazano leśnictwa: Żulin , Siennica Królewska i Pawłów, a do Nadleśnictwa Krzczonów leśnictwo Pilaszkowice. Jednocześnie ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Łęczna przyjęto leśnictwo Milejów oraz w 1951 roku lasy samorządowe miasta Krasnystaw (Borek , Lipina ).
 
Zarządzeniem Nr 59 Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 14 listopada 1972 r. zlikwidowano z dniem 1 stycznia 1973 r. Nadleśnictwa: Łopiennik, Zawadówka, Zamość. Zarządzeniem Nr 6 z dnia 27 listopada 1972 roku powołano z dniem 1 stycznia 1973 roku Nadleśnictwo Krasnystaw z tymczasową siedzibą w Zamościu. Nową siedzibę w Krasnymstawie oddano do użytku 1 marca 1977 roku.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spacer z leśnikiem – zapraszamy!

Spacer z leśnikiem – zapraszamy!

Wkrótce będziemy obchodzić kolejny „Międzynarodowy Dzień Lasów”. Hasło na ten rok: „Lasy a zrównoważona produkcja i konsumpcja”

Dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla człowieka. To także początek wiosny – czas przebudzenia się do życia przyrody i wielkiego symbolicznego zaproszenia wszystkich do polskich lasów.

Lasy zajmują prawie 30% terytorium naszego kraju. Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów – to obszar 9,2 mln ha z czego niemal 7,6 mln ha zarządzane przez Lasy Państwowe. Na terenie Lasów Państwowych sadzimy co roku ponad 500 mln drzew.

A jak wygląda sytuacja w lubelskiej dyrekcji LP?

W skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wchodzi 25 nadleśnictw. Nadleśnictwa te zarządzają lasami Skarbu Państwa leżącymi na obszarze trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego (Nadleśnictwa: Nowa Dęba, Rozwadów, Rudnik oraz część nadleśnictw: Biłgoraj, Gościeradów, Tomaszów i Janów Lubelski) oraz mazowieckiego (Nadleśnictwo Sarnaki). Powierzchnia lasów dyrekcji zajmuje 426 tys. ha., a lesistość sięga 25%. Średni wiek drzewostanu to 66 lat; zasobność na 1 ha na pniu to 268m3; pozyskanie drewna wynosi ok. 2,2 mln m3. Zasady gospodarki leśnej prowadzonej na terenie RDLP w Lublinie są zgodne z zasadami i kryteriami międzynarodowych certyfikatów PEFC i FSC®  (FSC-C140114). Potwierdzają one, że gospodarka leśna w lasach Lubelszczyzny prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami z jednoczesnym przestrzeganiem zasad: zrównoważonego rozwoju, zachowania trwałości lasów i ochrony przyrody.

Zapraszamy na wspólny spacer

W ramach tegorocznych obchodów Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zaprasza na wydarzenie pn. „Spacer z leśnikiem”. W każdym nadleśnictwie na terenie tut. dyrekcji, w dniu 26 marca (sobota), zostaną zorganizowane takie spotkania. Przewidywany program:

11.00 zbiórka w wyznaczonym przez nadleśnictwo miejscu - ,
https://goo.gl/maps/R43H8knKDbUJ98nB9 - leśniczówka - leśnictwo Niemienice,

11.15 – spacer z leśnikiem,

13.00 – ognisko.

Serdecznie zapraszamy do udziału całe rodziny, młodzież, uniwersytety trzeciego wieku, stowarzyszenia czy inne zainteresowane osoby. Ilość miejsc ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się i zapisanie. Spotkajmy się w lesie!

 

Więcej informacji na plakacie oraz na stronach internetowych nadleśnictw. W razie pytań prosimy o kontakt.