Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Krasnystaw zostało powołane Zarządzeniem nr 6 Dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Lublinie z dnia 27 listopada 1972 roku.

W okresie przedrozbiorowym lasy dzisiejszego Nadleśnictwa Krasnystaw w przeważającej części stanowiły lasy majątkowe rodów szlacheckich. Znaczna część lasów – około 4000 ha stanowiły dobra narodowe i koronne .
 
Po upadku Powstania Listopadowego lasy dzieliły się na ( wg Aleksandra Połujańskiego 1854 rok – najstarsze dane ) :
 
- rządowe - Straż Łopiennik z czterema obrębami
 ( 2090ha ) : Łosienne , Jeżyniec , Niemienice , Siennica Królewska.
- lasy miejskie ( 520ha) : Borek , Lipina
- lasy donacyjne ( 1680ha) : Namule , Mądre
- lasy prywatne :
 a) Ordynacja Zamojska - P. Dolina , Zabytów ,
     Sulmice , Dulnik
 b) Majątek hrabiego Jana Poletyłły: Siennica Różana , 
     Bończa ,Kraśniczyn
 c) Mniejsze majątki : Udrycze , Żulin , Borowica ,
     Krzywe , Krupe , Skierbieszów , Surhów
 
W 1835 roku lasy rządowe uległy zmniejszeniu na skutek dalszych rozdań z mocy ukazu carskiego „ za współdziałanie w ostatecznym poskromieniu powstania i uspokojeniu Królestwa Polskiego" – donacje: Białka, Siennica Królewska, Krasnystaw, Łopiennik.
  
W 1920 roku po raz pierwszy utworzono Nadleśnictwo Krasnystaw z siedzibą w Łopienniku. W jego skład weszły byłe lasy rządowe ( Niemienice, Łosienne ) oraz donacyjne ( Namule, Mądre, Łopiennik, Siennica Królewska ). Pozostałe kompleksy dzisiejszego nadleśnictwa pozostawały w rękach prywatnych .
 
W okresie powojennym na mocy okólnika Dyrekcji Lasów Państwowych z 28.08.1944 r , lasy dzisiejszego Nadleśnictwa Krasnystaw weszły w skład nowo utworzonych nadleśnictw :
     - Krasnystaw ( Łosienne, Namule, Niemienice , Siennica )
     - Orłów (Orłów, Bończa, Kraśniczyn, Stryjów, Sulmice )
     - Rejowiec ( Rejowiec + Góry i Wierzchowiny )
     - Zamość ( Łaziska , P. Dolina + Łabunie, Komarów, Mokre )
 
W okresie 1944 – 1952 zmieniono nazwę Nadleśnictwa Krasnystaw na Łopiennik ( 1947 ), w 1948 roku do Nadleśnictwa Rejowiec przekazano leśnictwa: Żulin , Siennica Królewska i Pawłów, a do Nadleśnictwa Krzczonów leśnictwo Pilaszkowice. Jednocześnie ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Łęczna przyjęto leśnictwo Milejów oraz w 1951 roku lasy samorządowe miasta Krasnystaw (Borek , Lipina ).
 
Zarządzeniem Nr 59 Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 14 listopada 1972 r. zlikwidowano z dniem 1 stycznia 1973 r. Nadleśnictwa: Łopiennik, Zawadówka, Zamość. Zarządzeniem Nr 6 z dnia 27 listopada 1972 roku powołano z dniem 1 stycznia 1973 roku Nadleśnictwo Krasnystaw z tymczasową siedzibą w Zamościu. Nową siedzibę w Krasnymstawie oddano do użytku 1 marca 1977 roku.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem dla dzieci z domów dziecka

Razem dla dzieci z domów dziecka

Ponad 160 osób stanęło na starcie „Leśnej Piątki z Mikołajem” zorganizowanej przez RDLP w Lublinie, Nadleśnictwo Świdnik i Stowarzyszenie „Przeszłość-Przyszłości”. Uczestników wydarzenia połączył jeden szczytny cel – chęć pomocy potrzebującym.

Podczas sobotniej imprezy sportowej najmniej istotny był końcowy wynik czy osiągnięty czas. Wprawdzie większość startujących zdecydowała się na przebiegnięcie trasy wiodącej leśnymi ostępami Uroczyska Dąbrowa, ale byli też tacy, którzy przemierzyli ją pieszo, a nawet rowerem. Sposób dotarcia do mety był kwestią drugorzędną. Priorytet stanowiło tego dnia motto przyświecające wydarzeniu.

Obszerną fotorelację z wydarzenia można zobaczyć tutaj

Pierwsze osoby zapisane do udziału w naszej szlachetnej inicjatywie pojawiły się na miejscu jeszcze przed otwarciem biura zawodów. Wraz z upływem czasu do rozpoczęcia biegu lista uczestników zapełniała się w bardzo szybkim tempie, a razem z nią przyczepa, do której każdy z przybyłych składał artykuły dla podopiecznych z lubelskich domów dziecka.

Punktualnie o godzinie 11:00 trener Bartłomiej Malec rozpoczął profesjonalną rozgrzewkę i zaraz po jej zakończeniu na starcie zameldowała się armia „Mikołajów” w białych koszulkach z logiem „Leśnej Piątki” oraz logotypami organizatorów i partnerów wydarzenia. Sprzyjająca aura sprawiła, że bieg odbył się w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody. Rywalizacja przebiegała w przyjaznej atmosferze. Przemierzając trasę dało odczuć się to, że wszystkich uczestników zgromadziła na niej potrzeba serca i autentyczna chęć podzielenia się dobrem. Kolejni biegacze docierali na metę z uśmiechem na twarzy, gdzie w zaciszu wiaty edukacyjnej Nadleśnictwa Świdnik położonej w pobliżu Zalewu Zemborzyckiego czekał na nich ciepły posiłek połączony z degustacją produktów marki „Herbapol – masz to w naturze”. Każdy uczestnik otrzymał również upominki przygotowane przez sklep „Dobre z Lasu”.

Warto pomagać, a wspólnymi siłami możemy zrobić dużo więcej. Ogromne słowa uznania dla wszystkich osób, które współtworzyły z nami pierwszą edycję „Leśnej Piątki z Mikołajem – razem dla dzieci z domów dziecka”. Jak przystało na nazwę wydarzenia i długość trasy – każdy ze startujących spisał się na piątkę z plusem. Dzięki Wam lubelskie placówki opiekuńcze otrzymają znaczące wsparcie, które przyczyni się do poprawy sytuacji bytowej ich podopiecznych – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie, Zygmunt Byra.

Relacja z wydarzenia w TVP3 Lublin.

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia pracownicy lubelskiej dyrekcji pomogą Stowarzyszeniu „Przeszłość-Przyszłości” koordynującemu zbiórkę artykułów na rzecz domów dziecka w przekazaniu paczek do placówek znajdujących się na terenie Lublina.

Galeria przygotowana przez Radio Lublin.

Dziękujemy naszym partnerom – grupie Nestle, producentowi „Nałęczowianki” za przekazanie wody dla biegaczy, firmie „Herbapol-Lublin” S.A. za podarowanie swoich produktów uczestnikom „Leśnej Piątki z Mikołajem”, Fabryce Cukierków „Pszczółka” za dostarczenie przeszło 150 kg cukierków, które trafią do podopiecznych z lubelskich domów dziecka oraz za wsparcie dla placówek opiekuńczych jakiego udzieliły LUBELLA FOOD Sp. z o.o. Sp.k. i Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A, a także Polskiemu Radiu Lublin, które było patronem medialnym imprezy.