Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej

        1 września br. odbyły się uroczystości upamiętniające agresję hitlerowskich Niemiec na Polskę w których udział wzięli min.: starosta krasnostawski Janusz Szpak, wicestarosta Marek Nowosadzki, członek Zarządu Powiatu Mariusz Frąc, sekretarz Powiatu Ewa Gajewska, burmistrz Krasnegostawu Daniel Miciuła, zastępca burmistrza Monika Sawa, wójt Gminy Krasnystaw Wojciech Kowalczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw Jarosław Gwardiak oraz przedstawiciele służb mundurowych, placówek oświatowych i instytucji kultury oraz poczty sztandarowe.

       Obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się mszą świętą w hołdzie bohaterstwa polskich obrońców i pamięci wszystkich poległych w walkach kampanii wrześniowej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie, którą koncelebrował proboszcz Roman Skowron. Po eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny, gdzie przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych złożyli wieńce i kwiaty przy pomniku upamiętniającym ofiary hitleryzmu i stalinizmu.