Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Edukacyjny tydzień leśny ,,Odwiedź nas i zrozum Las”

Edukacyjny tydzień leśny ,,Odwiedź nas i zrozum Las”

Przez cały tydzień od poniedziałku do piątku w dniach 10-14 czerwca w ramach edukacyjnego tygodnia leśnego ,,Odwiedź nas i zrozum Las” w wybranej placówce będą organizowane lekcje edukacyjne z zakresu gospodarki leśnej dla klas uczniów ze szkół podstawowych. Tematy zajęć będą dostosowane do wieku odbiorców w duchu edukacji dla zrównoważonego rozwoju prowadzonej od 100 lat przez Lasy Państwowe. Lekcjom dotyczącym gospodarki leśnej, pracy leśnika, bioróżnorodności w lasach i drewna jako super surowca będą towarzyszyły zabawy i gry edukacyjne.

W sobotę na zakończenie wydarzenia jest planowany spacer z leśnikiem dla rodzin i chętnych osób w uroczysku Rejkowizna na terenie Nadleśnictwa Świdnik oraz biesiada przy ognisku. 

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale będzie zbierana karma i żwirek dla Lubelskiej Fundacji zajmującej się bezdomnymi kotami - Kocie Anioły.