Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ćwiczenia strażackie grupy „GFFF lubelskie 2024”.

Ćwiczenia strażackie grupy „GFFF lubelskie 2024”.

W dniach od 13 do 15 maja 2024 roku na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw odbyły się ćwiczenia grupy „GFFF lubelskie 2024”. Były to pierwsze ćwiczenia, w których wzięli udział strażacy wchodzący w skład tego modułu z ramienia województwa lubelskiego.

GFFF Poland (ang. Ground Forest Fire Fighting) to nowo powstała grupa przeznaczona do gaszenia pożarów lasów z ziemi poza granicami państwa bez użycia pojazdów, która będzie funkcjonować w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Dzięki budującej współpracy pomiędzy Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz Lasami Państwowymi – Nadleśnictwem Krasnystaw, możliwy jest rozwój wyspecjalizowanej jednostki przeznaczonej do gaszenia pożarów, który przełoży się również na zwiększenia bezpieczeństwa lasów wewnątrz Naszego Kraju.

W zorganizowanych ćwiczeniach udział wzięli również leśnicy z 19 nadleśnictw na terenie RDLP Lublin, którzy wzbogacili swoją wiedzę o teorię rozprzestrzeniania się pożaru, jak również praktyczne umiejętności wykorzystania technik gaszenia ognia za pomocą narzędzi ręcznych będących na wyposażeniu baz sprzętu w nadleśnictwach.