Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Las czterech pór roku - spacer z leśnikiem

Las czterech pór roku - spacer z leśnikiem

„Las czterech pór roku” – zapraszamy do wspólnej wędrówki z leśnikami

W roku jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych, na terenie lubelskiej dyrekcji LP leśnicy organizują cykl spacerów przygotowanych z myślą o miłośnikach aktywnego poznawania otaczającej przyrody.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, nie tylko w zakresie udostępniania terenów leśnych i działań na rzecz ochrony przyrody, lecz także otwartości na dialog w zakresie prowadzonej przez leśników gospodarki leśnej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie ujęła w tegorocznych planach realizację wydarzenia pod nazwą „Las czterech pór roku”. Pracownicy kilkunastu nadleśnictw naszej dyrekcji zorganizują spacery dedykowane osobom zainteresowanym życiem lasu i jego mieszkańców, dynamiką piękna otaczającej przyrody związaną ze zmiennością pór roku, ale też specyfiką prowadzenia zrównoważonej gospodarki na terenach leśnych w celu zachowania ich w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń.

–Mamy świadomość jak istotny dla społeczeństwa jest bezpośredni kontakt i możliwość obcowania z naturą. Zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele osób korzysta na co dzień z naszych lasów. Jednocześnie jesteśmy dumni, że taką sposobność stwarzają Polakom regulacje prawne związane z funkcjonowaniem Lasów Państwowych, dzięki którym możemy przebywać pośród leśnych ostępów przez cały rok, korzystając z nich na różne sposoby, chociażby poprzez szereg aktywności fizycznych, takich jak m.in. bieganie, jazda rowerem, spacery czy też wspólne grzybobrania i wędrówki w poszukiwaniu innych darów lasu – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kowal.

–Zapoczątkowana przez nas inicjatywa pod nazwą „Las czterech pór roku” ma służyć promocji aktywnego spędzania czasu w lasach lubelskiej dyrekcji, nie tylko poprzez prezentację najciekawszych i najbardziej urokliwych miejsc położonych na obszarze wybranych nadleśnictw, lecz także upowszechnianie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, która poza swoim prospołecznym charakterem, równoważy przyrodniczą i gospodarczą rolę terenów leśnych. Właśnie temu wyzwaniu od stu lat stara się sprostać nasza instytucja, mając na względzie współczesne potrzeby i oczekiwania społeczeństwa.

Zgodnie z założeniami przyświecającymi ww. inicjatywie, na przestrzeni bieżącego roku zostanie zorganizowanych kilkanaście spacerów w wybranych nadleśnictwach RDLP w Lublinie. W każdej z wędrówek z lubelskimi leśnikami będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 30 osób, które zgłoszą chęć uczestnictwa drogą elektroniczną. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowe gadżety z okolicznościowym logo 100-lecia LP. Więcej szczegółów wraz z regulaminem wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej jednostek RDLP w Lublinie zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerze po terenie Nadleśnictwa Krasnystaw, który organizujemy w sobotę 20 lipca o godz. 09:00 w miejscu postoju przy ścieżce dydaktycznej w rezerwacie "Wodny Dół". Informujemy, że zapisy są prowadzone elektronicznie, poprzez wysłanie wypełnionego zgłoszenia i oświadczenia  (wzór w załączeniu) drogą mailową na adres krasnystaw@lublin.lasy.gov.pl  Zachęcamy do zapisów po uprzednim zapoznaniu się z regulaminem.