Asset Publisher
Organizacja nadleśnictwa
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi. Do zadań tego działu należą także: prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa oraz Biuletynu Informacji Publicznej.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynierowie nadzoru kontrolują prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydają zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracują z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa. Dział ten prowadzi również gospodarkę magazynową oraz postępowania o udzielanie zamówień publicznych na dostawy, usługi i roboty budowlane. Do zadań tego działu należy także sporządzanie i realizacja planów budowy, zakupów środków trwałych, planów remontów w zakresie infrastruktury oraz prowadzenie kancelarii głównej-sekretariatu. Działem tym kieruje sekretarz.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie. Zajmuje się także zadaniami z zakresu bhp. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
Do zadań Komendanta należy również prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, kancelarii niejawnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.
Grunty zarządzane przez nadleśnictwo zostały podzielone na dwa obręby leśne: Łopiennik i Zamość - 12 leśnictw oraz Leśnictwo Szkółkarsko-Selekcyjne "Borek".
Leśnictwo Rejowiec
Leśnictwo Żulin
Leśnictwo Siennica
Leśnictwo Niemienice
Leśnictwo Łosienne
Leśnictwo Borek
Leśnictwo Namule
Leśnictwo Bończa
Leśnictwo Gorzków
Leśnictwo Orłów
Leśnictwo Pańska Dolina
Leśnictwo Łaziska
Leśnictwo Szkółkarsko-Selekcyjne "Borek"
Regulamin oraz schemat organizacyjny Nadleśnictwa Krasnystaw
Podział powierzchniowy Nadleśnictwa Krasnystaw
Asset Publisher
Podsumowanie VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „LEŚNY ALBUM”
Podsumowanie VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „LEŚNY ALBUM”
11 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyło się uroczyste zakończenie VII Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego „LEŚNY ALBUM”. Konkurs ten na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń edukacyjnych regionu. Od 2018 roku Nadleśnictwo Krasnystaw pełni rolę współorganizatora, wspierając młodzież w rozwijaniu pasji fotograficznej oraz kształtowaniu postawy szacunku wobec przyrody, w szczególności środowiska leśnego.
W tegorocznej edycji udział wzięło 106 uczniów z całego województwa, którzy nadesłali 314 prac fotograficznych. Tematyka konkursu koncentrowała się wokół piękna i różnorodności polskich lasów. Komisja konkursowa, której przewodniczył Jarosław Gwardiak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw – oceniła prace, przyznając nagrody w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia dla najciekawszych fotografii.
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Kamila Żeliszczak „Leśne przejście” ze SP w Tarnogórze Kolonii
II miejsce – Sandra Matczuk „Las Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego” z SP w Siennicy Różanej
III miejsce – Igor Suchodół „Idealny kamuflaż” ze SP w Borowinie Sitanieckiej
W kategorii szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
I miejsce – Dymitr Szwałek „Niezła rodzinka na Polesiu” z ZSCKR w Leśnej Podlaskiej
II miejsce – Jakub Pukała „Piękna ruda” z ZSCKR w Różańcu
III miejsce – Kamil Padiasek „Zniszczona harmonia” z ZSCKR w Różańcu
Wyróżnienia w VII Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego otrzymali (w kolejności alfabetycznej):
- Łucja Bąk „Zza drzew” ze SP nr 5 w Krasnymstawie
- Maryla Dudkowska „Niesamowity las” ze SP nr 5 w Krasnymstawie
- Adam Ó Fionnain „Leśna koronka” ze SP nr 50 w Lublinie
- Małgorzata Iwaniec „Zimowy szlak” z ZSCKR w Różańcu
- Joanna Kostrzanowska „Melodia płynącej wody” z ZSCKR w Siennicy Różanej
- Michał Królikowski „Przemijanie i odrodzenie” ze SP w Sawinie
- Bartosz Nadolski „Siła natury” ze SP w Białopolu
- Milena Ostasz „Kozibród łąkowy” ze SP w Trawnikach
- Szymon Panas „Leśna tancerka” z ZSCKR w Okszowie
Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas obchodów szkolnego święta – Siennickich Augustynek. Zwycięskie fotografie zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, a dla laureatów przygotowano dyplomy, upominki oraz profesjonalnie oprawione prace.
Dziękujemy organizatorom, partnerom oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac. Gratulujemy laureatom i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu!