Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

W działalności edukacyjnej nadleśnictwa Krasnystaw korzystamy z następujących  obiektów:  ścieżki dydaktyczne, miejsca  na ognisko, wiaty edukacyjne. Poniżej prezentujemy opisy najciekawszych:

Ścieżka dydaktyczna w szkółce Borek - lokalizacja jej pozwala na praktyczne zapoznanie się z etapami pracy przy produkcji sadzonek, a z licznych barwnych tablic można dowiedzieć się o życiu lasu oraz poznać leśne gatunki drzew i krzewów. Ścieżka stanowi doskonałe miejsce do przeprowadzenia lekcji przyrody na żywo. Skierowana jest głównie do najmłodszych mieszkańców Krasnegostawu. 

Na trasie ścieżki znajduje się 1 obiekt rekreacyjny, gdzie można rozpalić ognisko , posilić się i odpocząć. Utworzono również mini kompleks łowiecki: ambonę, paśnik, lizawkę oraz podsyp dla bażantów. Bliskość miasta (3km) oraz dogodne położenie ścieżki jest dobrą okazją do spędzenia wolnego czasu. Na umówione zajęcia jest możliwość wjazdu samochodem na szkółkę.

    Centrum Edukacyjno-Submisyjne na składnicy - budynek powstał w 2013 roku na potrzeby submisji i prowadzonej działalności edukacyjnej w nadleśnictwie. Znajdująca się w nim sala przystosowana jest do prowadzenia zajęć edukacyjnych, prezentacji multimedialnych, konferencji itp. W sali zgromadzono gabloty z owadami, grzybami i próbkami drewna. W dalszym ciągu sala będzie doposażana w okazy i eksponaty umożliwiające praktyczne poznawanie ciekawostek przyrodniczych. W pobliżu budynku znajduje się grill, ławy, stoły oraz miejsce parkingowe.

Między składnicą, a szkółką z racji bliskości powstał łącznik w postaci krótkiej oznaczonej trasy przez las.

Na umówione zajęcia na składnicy jest możliwość zaparkowania busa lub autokaru.

Trasa rowerowa - utworzona wspólnie z Urzędem Miasta i Gminą Krasnystaw. Oznakowana trasa mierzy  ok. 17 km i biegnie asfaltowymi drogami wśród malowniczych okolic Krasnegostawu. Rozpoczyna się przy budynku MOSiR w Krasnymstawie, dalej prowadzi ulicą Piłsudskiego, Krakowskim Przedmieściem do miejscowości Niemienice i rezerwatu Wodny Dół. W jego pobliżu urządzono miejsce na rozpalenie ogniska i odpoczynek. Dalej ścieżka biegnie drogą przez Kolonię Niemienice i ulicą Bojarczuka do miasta.
Warto skorzystać z tej oferty, wybrać się rowerem do niemienickiego lasu, podziwiać krajobrazy Ziemi Krasnostawskiej.

Ścieżka przyrodnicza "Wodny Dół" - jest przedłużeniem opisanej wyżej trasy rowerowej. Rozpoczyna się  w miejscu umożliwiającym rozpalenie ogniska (dojazd - z trasy lubelskiej skręcamy do miejscowości Kolonia Niemienice, a następnie pokonując 3 km odcinek dojeżdżamy do skraju lasu gdzie ścieżka bierze swój początek. Dokładna lokalizacja miejsca oznaczona jest  na stronie czaswlas. Ścieżka prowadzi przez malownicze fragmenty rezerwatu "Wodny Dół".
Umożliwia zapoznanie z charakterystycznymi dla Wyniosłości Giełczewskiej formami ukształtowania terenu i ciekawą roślinnością. Na całej trasie rozmieszczono ponad 40 barwnych tablic,  dzięki którym zwiedzający mogą zapoznać się z panującymi w lesie zależnościami, zagadnieniami związanymi z ochroną i hodowlą lasu oraz nauczyć się rozpoznawać gatunki drzew i krzewów.
W zależnosci od kondycji oraz czasu, którym dysponujemy możemy wybrać odpowiedni dla nas wariant zwiedzania:
Wariant pierwszy o długości ok. 1,6 km zaprojektowany dla młodszych dzieci poprowadzony przez malowniczy wąwóz Wodny Dół. Kończy się na skraju lasu od strony wsi Niemienice.
Wariant drugi o łącznej długości około 4 kilometrów i czasie przejscia ok. 3 godzin (tempem spacerowym) stanowi rozwinięcie pierwszego wariantu i umożliwia powrót przez malownicze wąwozy rezerwatu do punktu wyjścia. Polecany dla bardziej wytrwałych turystów.
Wariant trzeci o łącznej długości ok. 8 kilometrów. Jest  przeznaczony przedewszystkim dla grup zorganizowanych, którzy zechcą zakończyć wycieczkę przy leśniczówce Niemienice. Do tego miejsca możliwy  jest również dojazd od strony Jaślikowa gdzie można odpocząć, skorzystać z obiektu rekreacyjnego, grilla albo pograć w piłkę plażową.
Kierunek poruszania na ścieżce wyznaczają strzałki kierunkowe. Bez względu na porę roku warto się tam wybrać z rodziną.

Ścieżka Aleja 100 dębów-las Borek - ścieżka rozpoczyna się na tzw. błoniach, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, i przebiega przez atrakcyjny i zróżnicowany teren, prezentując walory przyrodnicze i krajobrazowe Nadleśnictwa Krasnystaw. Ponad kilometrowa trasa stanowi przedłużenie symbolicznej Alei Stu Dębów, którą krasnostawscy leśnicy zasadzili przed dwoma laty, na okoliczność jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy kto zdecyduje się na spacer tą krótką, aczkolwiek niezwykle malowniczą drogą, będzie mógł podziwiać m.in. jeden z pomników przyrody w postaci okazałego dębu szypułkowego, a ustawione tablice informacyjne umożliwią zapoznanie się z florą i fauną charakterystyczną dla tego obszaru czy też najważniejszymi funkcjami lasu. Trasa ma swoje zakończenie obok siedziby nadleśnictwa, gdzie wędrujący będą mogli zorganizować leśne zajęcia edukacyjne przy poczęstunku z grilla.

 

 

 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Podsumowanie V konkursu fotograficznego "Leśny Album"

Podsumowanie V konkursu fotograficznego "Leśny Album"

9 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się piąta edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM. Współorganizatorem przedsięwzięcia – podobnie jak w latach poprzednich – było Nadleśnictwo Krasnystaw.

           Honorowym patronatem konkurs objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

W gronie partnerów wspierających organizację konkursu znaleźli się również: Gmina Siennica Różana, Koło Łowieckie nr 6 Jarząbek i Sklep Mundurowy WOJ-POL z Trzebiatowa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Czasopismo Artystyczne „Nestor”.

Celem konkursu było propagowanie postawy szacunku wobec dziedzictwa przyrodniczego jakim są lasy oraz rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii i promowanie młodych talentów.

Jury tworzyli: Paweł Zawiślak (Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw i przewodniczący komisji), Stanisław Buk (Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej), Monika Krysiak (przedstawiciel Nadleśnictwa Krasnystaw), Ewa Dobrzańska-Mochniej (Wicedyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej), Michał Żywot (artysta fotograf) oraz Monika Nagowska (sekretarz komisji).

Do konkursu zgłosiło się 209 uczniów, którzy łącznie przesłali 604 prace. Komisja nie zakwalifikowała 2 osób z przyczyn formalnych i 16 fotografii (6 z przyczyn formalnych i 10 z uwagi na niezgodność z tematem). Następnie komisja dokonała oceny i wyłoniła autorów najlepszych fotografii.

Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się 9 marca podczas Siennickich Augustynek, czyli Dnia Patrona połączonego z Dniem Otwartym Szkoły.

Wyróżnienia dla 8 osób przyznało też Koło Łowieckie nr 6 Jarząbek.

Nagrody ufundowali: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Zespół Szkół CKR w Siennicy Różanej, Nadleśnictwo Krasnystaw, Gmina Siennica Różana, Koło Łowieckie nr 6 Jarząbek i Sklep Mundurowy WOJ-POL. Dla laureatów przygotowano oprawione i opisane fotografie, plecaki wraz z zawartością, lornetki, wojskowe latarki, głośniki przenośne, albumy, kubki termiczne i wiele innych upominków.

Dyplomy i nagrody wręczali: Paweł Zawiślak, Stanisław Buk, Leszek Proskura, Michał Żywot, Mirosław Sołtys i Mariusz Łoza.

Kolejne miejsca w V Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM zdobyli następujący uczniowie:

W kategorii szkół podstawowych (klasy VII i VIII):

I miejsce – Lena Kozorys „Złoty skarb lasu” i „Tajemniczy leśny mikroświat” (Szkoła Podstawowa nr 6 w Zamościu),

II miejsce – Marcin Szustak „Las o poranku” (Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie),

III miejsce – Błażej Daczka „Czarno na białym” (Szkoła Podstawowa nr 5 w Krasnymstawie).
 

W kategorii szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

I miejsce – Dymitr Szwałek „Las łęgowy we mgle – przełom Bugu” i „Podejrzany w Rezerwacie Przyrody Chmielinne” (Zespół Szkół CKR w Leśnej Podlaskiej),

II miejsce – Dominik Hawryluk „Szukając odbicia ciszy” (Zespół Szkół CKR w Siennicy Różanej),

III miejsce – Małgorzata Iwaniec „Siewca lasu” (Zespół Szkół CKR w Różańcu).

 

Komisja postanowiła wyróżnić również prace następujących uczniów (w kolejności alfabetycznej):

Aleksandra Bielecka „Jesienny las” (Szkoła Podstawowa nr 3 w Szczebrzeszynie),

Krzysztof Haratym „Tajemniczy wąwóz” (Szkoła Podstawowa w Fajsławicach),

Sebastian Iwaniak „Zimowe pole” (Szkoła Podstawowa w Świerszczowie),

Karina Marek „Mały wodospad” (Szkoła Podstawowa w Fajsławicach),

Amelia Siostrzankowska „Wiosenna zieleń” (Szkoła Podstawowa nr 3 w Szczebrzeszynie),

Michał Soja „Zamyślenie” (Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie).

Dla wszystkich uczestników i ich nauczycieli obecnych na uroczystości przygotowano upominki i podziękowania za udział w konkursie. Prace wyeksponowano na wystawie pokonkursowej, a wybrane fotografie każdego z uczniów znalazły się w prezentacji multimedialnej odtworzonej podczas uroczystości.

Zdjęcia lauretów konkursu "Leśny Album" oraz zdjęcia wyróżnionych  można obejrzeć w linku.