Asset Publisher Asset Publisher

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) - jest nową formą aktywnego wypoczynku "Nie zgub się w lesie". To nazwa projektu, który ma na celu zachęcenie do rekreacyjnego lub sportowego przebycia z mapą w ręku trasy wyznaczonej w terenie punktami kontrolnymi.

Polega on na odnajdywaniu przy pomocy mapy stałych punktów kontrolnych rozlokowanych w terenie.  Zielone punkty  zostały rozmieszczone w terenach leśnych: wokół Białki oraz Pańskiej Doliny.  Punkty te w terenie stanowią drewniane słupki z charakterystycznymi biało-pomarańczowymi kwadratami oraz odpowiednimi oznaczeniami kodowymi np. 31, 60. 

Dzięki bardzo precyzyjnej mapie można pieszo, na rowerze lub zimą na nartach biegowych pokonać wybraną trasę, odwiedzając zaplanowane punkty kontrolne.  W ten sposób można poznawać piękno krasnostawskiej przyrody  bogatej w liczne jary i wąwozy stanowiącej bezpośrednie wrota do położonego nieopodal Roztocza.

W naszym projekcie proponujemy naukę samodzielnego czytania mapy, bezpiecznego poruszania się po lesie oraz trening orientacji w terenie.

Do dyspozycji Państwa oddajemy mapy z zaprojektowanymi trasami w oparciu o istniejące  punkty w terenie.

resources-to-get


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podsumowanie VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „LEŚNY ALBUM”

Podsumowanie VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „LEŚNY ALBUM”

11 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyło się uroczyste zakończenie VII Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego „LEŚNY ALBUM”. Konkurs ten na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń edukacyjnych regionu. Od 2018 roku Nadleśnictwo Krasnystaw pełni rolę współorganizatora, wspierając młodzież w rozwijaniu pasji fotograficznej oraz kształtowaniu postawy szacunku wobec przyrody, w szczególności środowiska leśnego.

W tegorocznej edycji udział wzięło 106 uczniów z całego województwa, którzy nadesłali 314 prac fotograficznych. Tematyka konkursu koncentrowała się wokół piękna i różnorodności polskich lasów. Komisja konkursowa, której przewodniczył Jarosław Gwardiak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw – oceniła prace, przyznając nagrody w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia dla najciekawszych fotografii.

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Kamila Żeliszczak „Leśne przejście” ze SP w Tarnogórze Kolonii

II miejsce – Sandra Matczuk „Las Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego” z SP w Siennicy Różanej

III miejsce – Igor Suchodół „Idealny kamuflaż” ze SP w Borowinie Sitanieckiej

W kategorii szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

I miejsce – Dymitr Szwałek „Niezła rodzinka na Polesiu” z ZSCKR w Leśnej Podlaskiej

II miejsce – Jakub Pukała „Piękna ruda” z ZSCKR w Różańcu

III miejsce – Kamil Padiasek „Zniszczona harmonia” z ZSCKR w Różańcu

Wyróżnienia w VII Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego otrzymali (w kolejności alfabetycznej):

  • Łucja Bąk „Zza drzew” ze SP nr 5 w Krasnymstawie
  • Maryla Dudkowska „Niesamowity las” ze SP nr 5 w Krasnymstawie
  • Adam Ó Fionnain „Leśna koronka” ze SP nr 50 w Lublinie
  • Małgorzata Iwaniec „Zimowy szlak” z ZSCKR w Różańcu
  • Joanna Kostrzanowska „Melodia płynącej wody” z ZSCKR w Siennicy Różanej
  • Michał Królikowski „Przemijanie i odrodzenie” ze SP w Sawinie
  • Bartosz Nadolski „Siła natury” ze SP w Białopolu
  • Milena Ostasz „Kozibród łąkowy” ze SP w Trawnikach
  • Szymon Panas „Leśna tancerka” z ZSCKR w Okszowie

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas obchodów szkolnego święta – Siennickich Augustynek. Zwycięskie fotografie zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, a dla laureatów przygotowano dyplomy, upominki oraz profesjonalnie oprawione prace.

Dziękujemy organizatorom, partnerom oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac. Gratulujemy laureatom i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu!