Asset Publisher
Zielony Punkt Kontrolny
Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) - jest nową formą aktywnego wypoczynku "Nie zgub się w lesie". To nazwa projektu, który ma na celu zachęcenie do rekreacyjnego lub sportowego przebycia z mapą w ręku trasy wyznaczonej w terenie punktami kontrolnymi.
Polega on na odnajdywaniu przy pomocy mapy stałych punktów kontrolnych rozlokowanych w terenie. Zielone punkty zostały rozmieszczone w terenach leśnych: wokół Białki oraz Pańskiej Doliny. Punkty te w terenie stanowią drewniane słupki z charakterystycznymi biało-pomarańczowymi kwadratami oraz odpowiednimi oznaczeniami kodowymi np. 31, 60.
Dzięki bardzo precyzyjnej mapie można pieszo, na rowerze lub zimą na nartach biegowych pokonać wybraną trasę, odwiedzając zaplanowane punkty kontrolne. W ten sposób można poznawać piękno krasnostawskiej przyrody bogatej w liczne jary i wąwozy stanowiącej bezpośrednie wrota do położonego nieopodal Roztocza.
W naszym projekcie proponujemy naukę samodzielnego czytania mapy, bezpiecznego poruszania się po lesie oraz trening orientacji w terenie.
Do dyspozycji Państwa oddajemy mapy z zaprojektowanymi trasami w oparciu o istniejące punkty w terenie.
Asset Publisher
Nauka pójdzie w las
Nauka pójdzie w las
W dniach 13 i 14 maja 2025 r. odbędzie się bezpłatne szkolenie pod hasłem „Nauka idzie w las” adresowane do nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Agrobioinżynierii lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie oraz lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Leśnego.
W celu rejestracji oraz znalezienia szczegółów odnośnie szkolenia zapraszamy na stronę internetową:
Nauka idzie w las – bezpłatne szkolenie
W pierwszym dniu szkolenia, po serii wykładów realizowanych w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (zarówno stacjonarnie, jak i w formule on-line), uczestnicy zostaną przewiezieni do szkółki leśnej w Osmolicach na zajęcia terenowe, natomiast drugi dzień upłynie pod znakiem całodziennych warsztatów terenowych, które zostaną przeprowadzone w kompleksach leśnych Nadleśnictwa Janów Lubelski.
Celem projektu jest kształcenie kadry pedagogicznej w zakresie przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem środowiska leśnego i jego bioróżnorodności (w tym roślin leśnych i związków występujących między nimi, obecności ptaków śpiewających i ich rozpoznawania po głosach z wykorzystaniem prostych aplikacji), zasobów przyrodniczych, roli leśnika w otaczającej przyrodzie oraz równoważenia w gospodarce leśnej funkcji gospodarczych i pozagospodarczych jakie pełnią nasze lasy. Dodatkowo nauczyciele i edukatorzy otrzymają gotowe scenariusze – inspiracje do samodzielnego prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej.
Marszałek Województwa Lubelskiego,
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Szkolenie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie
z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wsparcia finansowego udzielił również JM Rektor UP w Lublinie oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.
Asset Publisher
Sprzedaż sadzonek
Sprzedaż sadzonek
ZAPRASZAMY w czwartki w godz. 8:30 - 10:30 w okresie wiosennym oraz jesiennym
Gospodarstwo Szkółkarsko - Selekcyjne Borek przy ulicy Rejowieckiej prowadzi sprzedaż sadzonek gatunków leśnych. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny z panią leśniczy Karoliną Berecką pod numerem tel. 733 222 422 lub sekretariatem nadleśnictwa 82 576 2881