Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Laureaci konkursu fotograficznego nagrodzeni!

Laureaci konkursu fotograficznego nagrodzeni!

9 kwietnia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się szósta edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM. Współorganizatorem przedsięwzięcia – podobnie jak w latach poprzednich – było Nadleśnictwo Krasnystaw.

Honorowym patronatem konkurs objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Czesław Siekierski. Konkurs został włączony do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Lubelskiego Kuratora Oświaty i jest punktowany przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W gronie partnerów wspierających organizację konkursu znaleźli się również: Gmina Siennica Różana, Koło Łowieckie nr 6 Jarząbek i Sklep Mundurowy WOJ-POL z Trzebiatowa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Czasopismo Artystyczne „Nestor”.

Celem konkursu było propagowanie postawy szacunku wobec dziedzictwa przyrodniczego jakim są lasy oraz rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii i promowanie młodych talentów.

Komisja konkursowa w składzie: Jarosław Gwardiak (Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw i przewodniczący komisji), Stanisław Buk (dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej), Dariusz Kostecki (starszy wizytator Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Przedstawiciela Związku Polskich Artystów Fotografów), Monika Krysiak (przedstawiciel Nadleśnictwa Krasnystaw), Ewa Dobrzańska-Mochniej (wicedyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej), Michał Żywot (artysta fotograf) oraz Elżbieta Bochyńska (sekretarz komisji).

wyłoniła zwycięzców z pośród nadesłanych 301 prac.

W kategorii szkół podstawowych (klasy VII i VIII):

I miejsce – Matthew Kowalczyk: „Leśny domek” – Szkoła Podstawowa w Rejowcu Fabrycznym,

II miejsce – Michał Matysiak: „Umierający las” (Szkoła Podstawowa nr 4 w Krasnymstawie),

III miejsce – Oliwia Zając: „Tama Bobra” (Szkoła Podstawowa w Cycowie”).

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Dymitr Szwałek „Ścieżka „Spławy” (Zespół Szkół CKR w Leśnej Podlaskiej),

II miejsce – Karol Szynal: „Połów w leśnym zakątku” (Zespół Szkół CKR w Różańcu),

III miejsce – Amelia Gargol: tryptyk – „Schody grzybowe”, Korona”, „Kielich grzyba” (Zespół Szkół CKR w Siennicy Różanej).

Komisja postanowiła wyróżnić prace następujących uczniów (w kolejności alfabetycznej):

w kategorii szkół podstawowych (klasy VII i VIII):

1. Emilia Bielecka: „Leśne tajemnice” (Szkoła Podstawowa nr 3 w Szczebrzeszynie),

2. Patrycja Jastrzębska: „Sasanka alpejska w drodze na Babią Górę” (Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie),

3. Nadia Kozieł: „Jesienny brzask” (Szkoła Podstawowa w Rejowcu),

4. Karol Krupa: „Moc natury w Wąwozie Skrzypowym” (Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczebrzeszynie),

5. Michał Patyra: „Budzi się wiosna” (Szkoła Podstawowa w Siennicy Nadolnej),

6. Grzegorz Kusy: „Silne korzenie” (Szkoła Podstawowa w Uhrze),

7. Matylda Skubisz: „Świerkowy gaj” (Szkoła Podstawowa w Krupem),

8. Igor Suchodół: „Lisia nora pod malowniczym pniem” (Szkoła Podstawowa w Borowinie Sitanieckiej);

w kategorii szkół ponadpodstawowych:

1. Patrycja Biela: „Tygrzyk paskowany” (Zespół Szkół CKR w Okszowie),

2. Małgorzata Iwaniec: „Szeptające drzewa” (Zespół Szkół CKR w Różańcu),

3. Kinga Kalisiewicz: „Leśny strumień” (Zespół Szkół CKR w Siennicy Różanej).

Komisja przyznała jedno wyróżnienie pozakonkursowe uczennicy klasy szóstej – Lenie Zygmunt za zdjęcie: „Obuwik (Cypripedium calceolus L.) – polski storczyk” (Szkoła Podstawowa w Sulmicach ).

- Cieszę się, że młodzi ludzie potrafią dostrzec i docenić otaczającą przyrodę. Zamiłowanie do fotografii przyrodniczej uczy wrażliwości oraz szacunku dla środowiska. Gratuluję wykonania pięknych zdjęć oraz życzę wielu sukcesów w dziedzinie fotografii – dodał w swoim wystąpieniu Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw - Jarosław Gwardiak

Laureaci i osoby wyróżnione otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy oraz oprawione fotografie.

Fundatorem nagród było między innymi Nadleśnictwo Krasnystaw.

Laureatom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy oraz zachęcamy do udziału w kolejnym konkursie.