Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"Rowerem po Kraszczadach" - DALIŚMY RADĘ!

"Rowerem po Kraszczadach" - DALIŚMY RADĘ!

W sobotę 22 czerwca ponad 80 miłośników jazdy na rowerze pojawiło się na starcie w Kryniczkach, II edycji rajdu rowerowego „Rowerem po Kraszczadach”.

Wydarzenie wpisało się w obchody 100 - lecia Lasów Państwowych.

W miejscu startu w punkcie rejestracji uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, zostali zapoznani z zasadami obowiązującymi podczas rajdu oraz specyfiką dwóch 30 km tras przygotowanych przez nadleśnictwo.

Nad bezpieczeństwem rajdu czuwali ratownicy medyczni, funkcjonariusze Policji oraz pracownicy nadleśnictwa.

Przedsięwzięcie było doskonałą okazją do sprawdzenia nie tylko swojej aktywności fizycznej ale również poznania walorów przyrodniczych i historycznych regionu, oraz gospodarki leśnej prowadzonej od 100 lat przez Lasy Państwowe. Trasy rajdu poprowadzono przez malownicze tereny leśnictwa Orłów położonego na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Na zakończenie nie zabrakło również mocnych wrażeń. Ostatnie kilometry  uczestnicy pokonywali w strugach intensywnego deszczu. Na szczęście wszyscy cali i zdrowi, jedynie bardzo przemoczeni dotarli do celu.

W Gospodarstwie Agroturystycznym "Burdanówka" wszyscy zakończyli rajd, otrzymali gadżety rowerowe oraz zregenerowali siły przy wspólnym posiłku.

Wszystkim uczestnikom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Gratulujemy determinacji, wspaniałej kondycji i bezpiecznego ukończenia rajdu!

Ogromne podziękowania kierujemy również do Wszystkich Służb, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników oraz do właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego "Burdanówka" za wspaniałą organizację, miłą atmosferę i pyszne posiłki.