Asset Publisher Asset Publisher

Skierbieszowski Park krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

"Skierbieszowski Park Krajobrazowy – utworzony w 1995 roku Rozporządzeniem Nr 29 Wojewody Lubelskiego  z dnia 2005 roku (Dz.Urz. Woj.Lub. Nr 182, poz.3154). Obejmuje swym zasięgiem cała gminę Skierbieszów oraz częściowo gminy Kraśniczyn, Stary Zamość, Izbicę, Sitno, Grabowiec, Miączyn i Krasnystaw."

Skierbieszowski Park Krajobrazowy został utworzony celem ochrony jednego z najciekawszych pod względem krajobrazowym subregionów wschodniej Polski – Wierzchowiny Grabowieckiej znanej również pod nazwą Działów Grabowieckich. Cechą charakterystyczną lasów tego regionu  jest duży udział buka oraz skupisko chronionych i rzadkich gatunków roślin tj. m.in.: pszeniec różowy, goździk kartuzek, pluskwica europejska. W obszarze Parku znajdują się dwa rezerwaty: „Broczówka" i „Głęboka Dolina". Inną cechą charakterystyczną krajobrazu jest duży udział muraw kserotermicznych związanych z pokrywą lessową, urozmaiconą rzeźbą terenu i specyficznymi cechami klimatu. 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nauka pójdzie w las

Nauka pójdzie w las

W dniach 13 i 14 maja 2025 r. odbędzie się bezpłatne szkolenie pod hasłem „Nauka idzie w las” adresowane do nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Agrobioinżynierii lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie oraz lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Leśnego.

W celu rejestracji oraz znalezienia szczegółów odnośnie szkolenia zapraszamy na stronę internetową: 
Nauka idzie w las – bezpłatne szkolenie

W pierwszym dniu szkolenia, po serii wykładów realizowanych w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (zarówno stacjonarnie, jak i w formule on-line), uczestnicy zostaną przewiezieni  do  szkółki leśnej w Osmolicach na zajęcia terenowe, natomiast drugi dzień upłynie pod znakiem całodziennych warsztatów terenowych, które zostaną przeprowadzone w kompleksach leśnych Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Celem projektu jest kształcenie kadry pedagogicznej w zakresie przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem środowiska leśnego i jego bioróżnorodności (w tym roślin leśnych i związków występujących między nimi, obecności ptaków śpiewających i ich rozpoznawania po głosach z wykorzystaniem prostych aplikacji), zasobów przyrodniczych, roli leśnika w otaczającej przyrodzie oraz równoważenia w gospodarce leśnej funkcji gospodarczych i pozagospodarczych jakie pełnią nasze lasy. Dodatkowo nauczyciele i edukatorzy otrzymają gotowe scenariusze – inspiracje do samodzielnego prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej.

Przedsięwzięciu patronują:
Marszałek Województwa Lubelskiego,
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Szkolenie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i  WFOŚiGW w Lublinie
z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wsparcia finansowego udzielił również JM Rektor UP w Lublinie oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.