Asset Publisher
On-line o lesie
Scenariusze lekcji, programy, publikacje, quizy, filmy to tylko wybrane materiały i pomysły na zajęcia edukacyjne przygotowane przez leśników:
Zachęcamy do skorzystania z propozycji w pracy z uczniami pod wskazanymi niżej linkami:
1. Edukacja leśna on-line
- https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/lesnoteka-1 opisy i zdjęcia
- https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/slownik słownik z terminologią leśną
- https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/blogi blogi z życia leśniczego, edukatora leśnego i ptasich wędrówek /li>
- https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/fotoblog zdjęcia obrazujące ciekawe zjawiska , które można spotkać w lesie.
2. Echa leśne TV- filmy edukacyjne
3. Publikacje związane z tematyką przyrodniczą pomocne w pracy nauczyciela i ucznia, scenariusze zajęć i karty pracy. Publikacje są dostępne nieodpłatnie.
- https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje
- https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-dzieci-i-mlodziezy
- https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-nauczycieli
- https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/e-book-od-lasow-panstwowych
- https://www.youtube.com/watch?v=2S_KLphBRFc - bajka o lesie dla przedszkolaków i młodszych uczniów
4. Infografiki - objaśniające zjawiska, procesy zachodzące w ekosystemie leśnym pomocne w wyjaśnianiu problemów ekologicznych oraz zagrożeń środowiska.
5. Las bliżej nas - program telewizyjny emitowany w TVP1. Ideą programu jest popularyzacja wiedzy na temat polskich lasów w sferze ochrony, gospodarki i edukacji leśnej.
6. Edukacja leśna on-line - propozycja Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
- https://www.okl.lasy.gov.pl/edukacja-on-line
- https://www.okl.lasy.gov.pl/dla-edukatora pomoce dydaktyczne dla opiekunów i nauczycieli
- https://www.okl.lasy.gov.pl/zrob-to-sam propozycje kreatywnych zajęć dla całej rodziny, które bawią i uczą. Są to manualne zadania z użyciem naturalnych materiałów lub powtórnym wykorzystaniem surowców
- https://www.okl.lasy.gov.pl/lesne-lamiglowki Na tej stronie znajdziecie szarady, krzyżówki i zadania o tematyce przyrodniczej dla dzieci.
- https://www.okl.lasy.gov.pl/kolorowanki Wydrukuj, pokoloruj i poznaj leśne zwierzęta.
7. Scenariusze zajęć z zakresu edukacji leśnej. Przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych. Można je wykorzystać jako gotowe rozwiązania lub potraktować jako źródło inspiracji, a wybrany schemat zmodyfikować wg własnych potrzeb.
Asset Publisher
Nauka pójdzie w las
Nauka pójdzie w las
W dniach 13 i 14 maja 2025 r. odbędzie się bezpłatne szkolenie pod hasłem „Nauka idzie w las” adresowane do nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Agrobioinżynierii lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie oraz lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Leśnego.
W celu rejestracji oraz znalezienia szczegółów odnośnie szkolenia zapraszamy na stronę internetową:
Nauka idzie w las – bezpłatne szkolenie
W pierwszym dniu szkolenia, po serii wykładów realizowanych w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (zarówno stacjonarnie, jak i w formule on-line), uczestnicy zostaną przewiezieni do szkółki leśnej w Osmolicach na zajęcia terenowe, natomiast drugi dzień upłynie pod znakiem całodziennych warsztatów terenowych, które zostaną przeprowadzone w kompleksach leśnych Nadleśnictwa Janów Lubelski.
Celem projektu jest kształcenie kadry pedagogicznej w zakresie przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem środowiska leśnego i jego bioróżnorodności (w tym roślin leśnych i związków występujących między nimi, obecności ptaków śpiewających i ich rozpoznawania po głosach z wykorzystaniem prostych aplikacji), zasobów przyrodniczych, roli leśnika w otaczającej przyrodzie oraz równoważenia w gospodarce leśnej funkcji gospodarczych i pozagospodarczych jakie pełnią nasze lasy. Dodatkowo nauczyciele i edukatorzy otrzymają gotowe scenariusze – inspiracje do samodzielnego prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej.
Marszałek Województwa Lubelskiego,
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Szkolenie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie
z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wsparcia finansowego udzielił również JM Rektor UP w Lublinie oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.