Asset Publisher Asset Publisher

ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

 

Ważnym zagadnieniem ochrony lasu w Nadleśnictwie Krasnystaw jest  ochrona przed szkodnikami pierwotnymi (liściożernymi), takimi jak brudnica mniszka, strzygonia choinówka, poproch cetyniak czy boreczniki.  W tym celu prowadzone są różne prace prognostyczne, np. liczenie samic brudnicy mniszki podczas przejścia przez zagrożone drzewostany w czasie kulminacji rójki, jesienne poszukiwania zimujących stadiów szkodników sosny. 

Starsze drzewostany iglaste narażone są na szkody od szkodników wtórnych (uszkadzających drewno) takich jak cetyńce, korniki i przypłaszczek granatek. Ochrona przed tymi szkodnikami polega głównie na: wyznaczaniu, terminowym usuwaniu i wywożeniu z lasu drzew zasiedlonych , terminowym wywozie pozyskanego drewna z lasu.

Dla drzewostanów sosnowych na gruntach porolnych w Nadleśnictwie Krasnystaw największe zagrożenie stanowią patogeny grzybowe zwłaszcza opieńka. Drzewostany mieszane lub liściaste, rosnące na gruntach porolnych są na te czynniki bardziej odporne. Z pozostałych chorób grzybowych występują szkody od mączniaka prawdziwego dębu i rozprzestrzeniającego się w ostatnich latach raka gruzełkowatego w odniesienu do drzewostanów bukowych.

Gospodarczo znośne mają znaczenie szkody powodowane przez zwierzynę (sarny, łosie, dziki), którym zapobiega się w uprawach przez grodzenie oraz smarowanie repelentami.

Niewielkie fragmenty upraw modrzewia zabezpiecza się również przez palikowanie.

Bardzo ważnymi sprzymierzeńcami leśnika w walce z nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych owadów są ptaki. Aby poprawić ich warunki bytowania, wywieszamy w lasach budki lęgowe. Zimą, gdy panują trudne warunki, dokarmiamy również ptaki. 

 

Węgorek sosnowiec - poniżej  link do strony  poświęconej kwarantannowemu nicieniowi węgorkowi sosnowemu i jego wektorowi – żerdziance sosnówce. Strona dostarcza usystematyzowanych informacji jak również rozszerza i popularyzuje podstawową wiedzę w zakresie tego problemu. Zamieszczono na niej informacje dotyczące sposobu pobierania prób drewna do badań, zasady odławiania chrząszczy żerdzianki sosnówki w drzewostanie, jak również materiały dotyczące identyfikacji morfologicznej i molekularnej nicieni.

https://www.agrofagi.com.pl/598,kwarantannowy-nicien-wegorek-sosnowiec

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rajd rowerowy "Rowerem po Kraszczadach" - II edycja

Rajd rowerowy "Rowerem po Kraszczadach" - II edycja

Miłośników dwóch kółek oraz malowniczych terenów Nadleśnictwa Krasnystaw zapraszamy na II edycję rajdu rowerowego „Rowerem po Kraszczadach", który odbędzie się 22 czerwca 2024r.

Ze względów bezpieczeństwa przejazd obowiązkowo w kaskach rowerowych!

Do wyboru zaplanowano dwie trasy w zależności od własnej kondycji oraz specyfiki terenu leśnictwa Orłów.

Uczestników prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM RAJDU – dokument dostępny poniżej oraz zgłoszenie uczestnictwa poprzez kartę zgłoszenia udziału  i przesłanie jej na adres e-mail: organizatora krasnystaw@lublin.lasy.gov.pl lub dostarczenie jej do siedziby Nadleśnictwa Krasnystaw przy ul. Leśnej 1 w Krasnymstawie.

Ilość uczestników rajdu  jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Termin zgłoszeń upływa: 19 czerwca 2024 r. o godz. 23:59.

START i META - Gospodarstwo Agroturystyczne "Burdanówka" Kryniczki 120, 20-375 Izbica

Celem wydarzenia jest poznanie walorów przyrodniczych i turystycznych regionu, promocja aktywnego trybu życia, zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej z sukcesem od 100 lat przez Lasy Państwowe oraz integracja lokalnej społeczności.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!