Asset Publisher
ochrona lasu
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:
- biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
- abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
- antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).
Ważnym zagadnieniem ochrony lasu w Nadleśnictwie Krasnystaw jest ochrona przed szkodnikami pierwotnymi (liściożernymi), takimi jak brudnica mniszka, strzygonia choinówka, poproch cetyniak czy boreczniki. W tym celu prowadzone są różne prace prognostyczne, np. liczenie samic brudnicy mniszki podczas przejścia przez zagrożone drzewostany w czasie kulminacji rójki, jesienne poszukiwania zimujących stadiów szkodników sosny.
Starsze drzewostany iglaste narażone są na szkody od szkodników wtórnych (uszkadzających drewno) takich jak cetyńce, korniki i przypłaszczek granatek. Ochrona przed tymi szkodnikami polega głównie na: wyznaczaniu, terminowym usuwaniu i wywożeniu z lasu drzew zasiedlonych , terminowym wywozie pozyskanego drewna z lasu.
Dla drzewostanów sosnowych na gruntach porolnych w Nadleśnictwie Krasnystaw największe zagrożenie stanowią patogeny grzybowe zwłaszcza opieńka. Drzewostany mieszane lub liściaste, rosnące na gruntach porolnych są na te czynniki bardziej odporne. Z pozostałych chorób grzybowych występują szkody od mączniaka prawdziwego dębu i rozprzestrzeniającego się w ostatnich latach raka gruzełkowatego w odniesienu do drzewostanów bukowych.
Gospodarczo znośne mają znaczenie szkody powodowane przez zwierzynę (sarny, łosie, dziki), którym zapobiega się w uprawach przez grodzenie oraz smarowanie repelentami.
Niewielkie fragmenty upraw modrzewia zabezpiecza się również przez palikowanie.
Bardzo ważnymi sprzymierzeńcami leśnika w walce z nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych owadów są ptaki. Aby poprawić ich warunki bytowania, wywieszamy w lasach budki lęgowe. Zimą, gdy panują trudne warunki, dokarmiamy również ptaki.
Węgorek sosnowiec - poniżej link do strony poświęconej kwarantannowemu nicieniowi węgorkowi sosnowemu i jego wektorowi – żerdziance sosnówce. Strona dostarcza usystematyzowanych informacji jak również rozszerza i popularyzuje podstawową wiedzę w zakresie tego problemu. Zamieszczono na niej informacje dotyczące sposobu pobierania prób drewna do badań, zasady odławiania chrząszczy żerdzianki sosnówki w drzewostanie, jak również materiały dotyczące identyfikacji morfologicznej i molekularnej nicieni.
https://www.agrofagi.com.pl/598,kwarantannowy-nicien-wegorek-sosnowiec
|
|
|
|
Asset Publisher
Lasy Państwowe nie są odpowiedzialne za powódź w południowo-zachodniej Polsce
Lasy Państwowe nie są odpowiedzialne za powódź w południowo-zachodniej Polsce
- wynika z opinii profesorów uczelni przyrodniczych z całej Polski.
Za kluczowe przyczyny tak intensywnego spływu wody naukowcy uznali m. in.: ekstremalne opady, wysuszoną glebę niezdolną do szybkiego wchłaniania wody, niewłaściwe składy gatunkowe lasów.
Profesorowie podkreślają potrzebę dalszej przebudowy lasów, co leśnicy robią już od kilkudziesięciu lat, aby lepiej dostosować je do zmieniającego się klimatu.
Zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu, ze szczegółową analizą tego zagadnienia -> link do artykułu.