O nadleśnictwie

W Nadleśnictwie Krasnystaw nie były realizowane projekty związane z małą retencją.

Zasoby leśne

Na terenie nadleśnictwa Krasnystaw siedliska lasowe stanowią ponad 98 %. Średni wiek lasów na naszym terenie to 72 lata, a przeciętna zasobność 321 m sześć./ha

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

EKO-PIKNIK oraz Rajd rowerowy EKO-Kraszczady

EKO-PIKNIK oraz Rajd rowerowy EKO-Kraszczady

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie oraz partnerzy wydarzenia zapraszają na Eko Piknik, który odbędzie się 31 lipca 2022 r. na parkingu przy Starostwie Powiatowym w Krasnymstawie, ul. Sobieskiego 3. W programie przewidziane są gry, rajd rowerowy z atrakcyjnymi nagrodami, zabawy oraz animacje dla najmłodszych, atrakcje dla dzieci w postaci darmowych dmuchanych zjeżdżalni, popcornu i waty cukrowej. Odbędzie się prezentacja sprzętu policyjnego, znakowanie rowerów, pokaz ratownictwa przedmedycznego, prezentacja potraw regionalnych.

Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali darmowy poczęstunek – węgierski gulasz.

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy z całymi rodzinami.

Program:

13.00 – 14.30 – rajd dla dorosłych i dzieci od 6 lat – atrakcyjne nagrody- rower

14.00 – 14.30 - rajd dla dzieci do lat 6 - atrakcyjne nagrody - hulajnoga dla dzieci

14.00 – 14.40 - rajd -pieszy dla seniorów – „Poznajemy nasz Krasnystaw” - atrakcyjne nagrody - kijki do nordic walking.

Formalnym warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest zgłoszenie w nim udziału poprzez uzupełnienie karty startowej: https://www.krasnystaw-powiat.pl/wiadomosci/50151/zapraszamy-na-eko-piknik i wysłanie jej na adres mailowy:

promocja@krasnystaw-powiat.pl lub dokonanie zgłoszenia telefonicznego pod numerem telefonu 82 576 72 86 (wewnętrzny 102) do 29 lipca do godz. 15.00.

 

14.00 – 14.15 – rozpoczęcie pikniku

14.30 – 15.10 – występ kapeli „Cukrowniacy” z udziałem grupy wokalnej „Aktywny Senior”

15.00 – 16.30 – konkursy dla dzieci i dorosłych

15.30 – 16.10 – występ zespołów z MDK w Krasnymstawie

16.20 – 17.00 – występ kapeli „Cukrowniacy” z udziałem grupy wokalnej „Aktywny Senior”

17.00 – 17.45 – występ Galiny Konach (Ukraina)

18.00 – 19.00 – występ zespołu KARMEN (muzyka węgierska, cygańska)