Asset Publisher Asset Publisher

Monitoring gospodarki leśnej

Monitoring

Wyniki monitoringu gospodarki leśnej w 2023 r. według stanu na 31.12.2023 r.

1. Zapas grubizny brutto - 4364970  m3

2. Powierzchnia odnowień i zalesień - 110,17 ha

3. Powierzchniowa tabela gatunków panujących i klas wieku (ha) - plik w załączeniu

4. Pozyskanie niedrzewnych produktów leśnych :

a) nasion - 3004,00 kg

b) zwierzyny - 0 szt.

c) stroiszu - 0 mp

d) choinek - 0 szt.

e) szyszek - 81,00 kg 

5. Produkcja sadzonek - 1859,86 tys. szt.

6. Ogólna powierzchnia szkód spowodowana przez czynniki abiotyczne - 70,96 ha

7. Powierzchnia zabiegów ograniczania foliofagów - 0 ha

8. Ilość ustalonych stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt - 5

9. Ogólna powierzchnia lasów o szczególnej wartości ochronnej  - HCVF  w rozbiciu na poszczególne komponenty:

a) obszary chronione w rezerwatach - 480,73 ha

b) obszary chronione w parkach krajobrazowych - 6008,89 ha

c) ostoje zagrożonych i ginących gatunków - 337,26 ha ( wg stanu na 31.12.2023 r.)

d) kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie, w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej - 0 ha  

e) ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej - 0 ha

f) ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy  - 4995,53 ha

g) lasy wodochronne - 0 ha

h) lasy glebochronne - 6230,67 ha

i) lasy kluczowe dla tożsamości lokalnych społeczności - 4,05 ha

10. Koszty prowadzenia gospodarki leśnej - 9 500 tys. zł.

11. Pozyskanie drewna ogółem - 86,56 tys. m3

12. Wielkość zatrudnienia ogółem (ilość etatów) - 51

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Krasnystaw znajduje się ponad 14 tys. ha lasów. Lasy z racji położenia w terenach wyżynnych cechują się dużym zróżnicowaniem zwłaszcza pod względem walorów przyrodniczych i krajobrazowych.

W sposób zdecydowany w nadleśnictwie dominuje siedlisko lasu wyżynnego-ponad 78%.

Teren nadleśnictwa pocięty jest licznymi wąwozami i jarami z wartościowymi drzewostanami  z dużym udziałem sosny, dęba i buka oraz graba, brzozy, modrzewia i wielu innych gatunków drzew. Występują również zbiorowiska gatunków kserotermicznych (na przykład rezerwat „Broczówka") i łąkowych, a ponadto wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin. Do najbardziej wartościowych obiektów przyrodniczych należą trzy rezerwaty: „Wodny Dół", „Głęboka Dolina" i wspomniana wyżej „Broczówka".

Według regionalizacji fizyczno-geograficznej obszar nadleśnictwa Krasnystaw znajduje się  w  zasięgu  czterech  makroregionów: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza,  Polesia Wołyńskiego i Wyżyny Wołyńskiej. W granicach makroregionów  wyróżnia się  mezoregiony takie jak:  Wyniosłość Giełczewską, Działy Grabowieckie, Kotlina Zamojska, Roztocze Zachodnie, Obniżenie Dorohuckie, Pagóry Chełmskie, Kotlina Hrubieszowska.  Charakter rzeźby terenu jest tu dość zróżnicowany o czym świadczą odmienne uwarunkowania budowy geologicznej w różnych częściach obszaru.

Obszary Wyniosłości Giełczewskiej charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą i obfitują w typowe dla pokrywy lessowej formy ukształtowania powierzchni. Są to znajdujące się w różnych stadiach jary i wąwozy. Działy Grabowieckie to drugi mezoregion, gdzie występuje największa liczba lasów nadleśnictwa Krasnystaw. To teren z głębokimi jarami i dolinami. Główne rzeki to dopływy Wieprza- Wolica i Wojsławka. Na Działach położony jest Skierbieszowski Park Krajobrazowy. Kotlina Zamojska stanowi region, który jest padołem (rozległym obniżeniem). Gleby regionu bardzo zróżnicowane, teren rolniczy o niewielkim zalesieniu. Roztocze Zachodnie zbudowane ze skał górnokredowych, szczególnie z opoki. Wzniesienia pokryte są lessem i porozcinane wąwozami. Obniżenie Dorohuckie obejmuje swym zasięgiem części gmin: Rejowiec Fabryczny, Siedliszcze, Trwawniki, Krasnystaw, Łopiennik Górny, Milejów, Puchaczów i Cyców. Pagóry Chełmskie to region skrajny pod względem rozbicia. Kotlina Hrubieszowska, której charakterystyczną cechą są płaskie, bezodpływowe zagłębienia orak brak młodych rozcięć erozyjnych.

Tereny nadleśnictwa charakteryzuje  duże zróżnicowanie gleb. Spotykamy tu zasobne gleby płowe, brunatne, rędziny jak i uboższe gleby rdzawe.

Szata roślinna ekosystemu leśnego to nie tylko drzewa. Krzewy i rośliny runa to ważne jego elementy składowe. Spośród nich na naszym terenie występuje wiele gatunków roślin podlegających ochronie gatunkowej. Najciekawsze to obuwik pospolity, cieszynianka wiosenna,  podkolan biały, listera jajowata, lilia złotogłów, zawilec wielkokwiatowy, buławnik wielkokwiatowy.  Chronione są także najokazalsze  egzemplarze drzew w ramach pomników przyrody. 

            Osobliwość przyrodnicza - cieszynianka wiosenna, fot. Monika Krysiak

 

Obuwik pospolity, fot. Monika Krysiak

 

Świat zwierzęcy lasów jest równie bogaty, jak roślinny. Gromada ssaków reprezentowana jest przez podstawowe gatunki tj.: łosia, jelenia, sarnę, dzika, zająca, lisa, borsuka, kunę. Ze zwierząt chronionych odnotowano występowanie  bobra. Ptaki reprezentowane są przez wiele gatunków rzadkich i zagrożonych między innymi: orlika krzykliwego, bociana czarnego.

Z gromady gadów występują u nas jaszczurki, padalce i zaskrońce. Z płazów występują między innymi: rzekotki, ropuchy, traszki i kumaki nizinne.

Nasze nadleśnictwo na mapie