Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

Nasze nadleśnictwo bierze udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych oraz zapewnia możliwość zakupu sadzonek w szkółce Borek.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

W Nadleśnictwie Krasnystaw odnowienia obejmują rocznie ok. 120 ha

Corocznie Nadleśnictwo Krasnystaw pielęgnuje ok. 500 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 170 ha, czyszczenia późne – na 120 ha, trzebieże wczesne – na 100 ha, a trzebieże późne – na ok. 800 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podsumowanie VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „LEŚNY ALBUM”

Podsumowanie VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „LEŚNY ALBUM”

11 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyło się uroczyste zakończenie VII Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego „LEŚNY ALBUM”. Konkurs ten na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń edukacyjnych regionu. Od 2018 roku Nadleśnictwo Krasnystaw pełni rolę współorganizatora, wspierając młodzież w rozwijaniu pasji fotograficznej oraz kształtowaniu postawy szacunku wobec przyrody, w szczególności środowiska leśnego.

W tegorocznej edycji udział wzięło 106 uczniów z całego województwa, którzy nadesłali 314 prac fotograficznych. Tematyka konkursu koncentrowała się wokół piękna i różnorodności polskich lasów. Komisja konkursowa, której przewodniczył Jarosław Gwardiak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw – oceniła prace, przyznając nagrody w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia dla najciekawszych fotografii.

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Kamila Żeliszczak „Leśne przejście” ze SP w Tarnogórze Kolonii

II miejsce – Sandra Matczuk „Las Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego” z SP w Siennicy Różanej

III miejsce – Igor Suchodół „Idealny kamuflaż” ze SP w Borowinie Sitanieckiej

W kategorii szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

I miejsce – Dymitr Szwałek „Niezła rodzinka na Polesiu” z ZSCKR w Leśnej Podlaskiej

II miejsce – Jakub Pukała „Piękna ruda” z ZSCKR w Różańcu

III miejsce – Kamil Padiasek „Zniszczona harmonia” z ZSCKR w Różańcu

Wyróżnienia w VII Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego otrzymali (w kolejności alfabetycznej):

  • Łucja Bąk „Zza drzew” ze SP nr 5 w Krasnymstawie
  • Maryla Dudkowska „Niesamowity las” ze SP nr 5 w Krasnymstawie
  • Adam Ó Fionnain „Leśna koronka” ze SP nr 50 w Lublinie
  • Małgorzata Iwaniec „Zimowy szlak” z ZSCKR w Różańcu
  • Joanna Kostrzanowska „Melodia płynącej wody” z ZSCKR w Siennicy Różanej
  • Michał Królikowski „Przemijanie i odrodzenie” ze SP w Sawinie
  • Bartosz Nadolski „Siła natury” ze SP w Białopolu
  • Milena Ostasz „Kozibród łąkowy” ze SP w Trawnikach
  • Szymon Panas „Leśna tancerka” z ZSCKR w Okszowie

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas obchodów szkolnego święta – Siennickich Augustynek. Zwycięskie fotografie zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, a dla laureatów przygotowano dyplomy, upominki oraz profesjonalnie oprawione prace.

Dziękujemy organizatorom, partnerom oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac. Gratulujemy laureatom i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu!