Wydawca treści Wydawca treści

certyfikaty

Zasady gospodarki leśnej prowadzonej na terenie RDLP w Lublinie są zgodne z zasadami i kryteriami PEFC i FSC.

Certyfikacja gospodarki leśnej to procedura, w wyniku której niezależna organizacja potwierdza prowadzenie tej gospodarki zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.

Gospodarka leśna prowadzona przez nadleśnictwa RDLP w Lublinie poddawana jest certyfikacji od 2002 r. Obecnie RDLP w Lublinie posiada przyznane certyfikaty:

-  certyfikat PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification),

- certyfikat FSC®(Forest Stewardship Council).

Dokumenty te potwierdzają, że gospodarka leśna w lasach Lubelszczyzny prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami z jednoczesnym przestrzeganiem zasad: zrównoważonego rozwoju, zachowania trwałości lasów i ochrony przyrody.

PEFC jest organizacją pozarządową, której cel to wspieranie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej. Pełni ona funkcję międzynarodowej organizacji, która ocenia i uznaje krajowe systemy certyfikacji leśnej. Te krajowe systemy opierają się na międzyrządowych zasadach promowania zrównoważonej gospodarki leśnej. By móc sprzedawać produkty oznaczone jako certyfikowane przez PEFC, zarządzający lasami muszą uzyskać certyfikat gospodarki leśnej, zaś przedsiębiorstwa biorące udział w procesie przetwarzania i handlu drewnem muszą uzyskać certyfikat kontroli pochodzenia produktu CoC. System certyfikacji PEFC funkcjonuje od 1999 r. i jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem certyfikacyjnym lasów w Europie. Europejskie kraje o największej powierzchni lasów certyfikowanych w systemie PEFC to: Finlandia (21,1 mln. ha), Szwecja (9,4 mln. ha), Norwegia (9,1 mln. ha), Niemcy (7,4 mln. ha) i Polska (7,3 mln. ha).

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie posiada certyfikat PEFC od 2012 roku. W grudniu 2024 r. w nadleśnictwach RDLP w Lublinie przeprowadzony został audyt recertyfikacyjny w celu przedłużenia ważności certyfikatu PEFC na kolejne trzy lata. Aktualnie posiadany certyfikat jest ważny do 9 stycznia 2028 roku. W celu zachowania ważności certyfikatu w losowo wybranych nadleśnictwach corocznie przeprowadzane są audyty nadzoru.

FSC® – Forest Stewardship Council®, to międzynarodowa organizacja promująca odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata. Skupia ona właścicieli i zarządców lasów, organizacje społeczne i przyrodnicze, firmy przetwórstwa drzewnego i papierniczego, sieci handlowe i osoby prywatne dla których ważna jest odpowiedzialna gospodarka leśna. FSC® powstało w 1993 roku. Aktualnie posiadany przez RDLP w Lublinie certyfikat jest ważny od 2 maja 2025 roku do 1 maja 2030 roku włącznie. 

 

 

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

EKO-PIKNIK oraz Rajd rowerowy EKO-Kraszczady

EKO-PIKNIK oraz Rajd rowerowy EKO-Kraszczady

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie oraz partnerzy wydarzenia zapraszają na Eko Piknik, który odbędzie się 31 lipca 2022 r. na parkingu przy Starostwie Powiatowym w Krasnymstawie, ul. Sobieskiego 3. W programie przewidziane są gry, rajd rowerowy z atrakcyjnymi nagrodami, zabawy oraz animacje dla najmłodszych, atrakcje dla dzieci w postaci darmowych dmuchanych zjeżdżalni, popcornu i waty cukrowej. Odbędzie się prezentacja sprzętu policyjnego, znakowanie rowerów, pokaz ratownictwa przedmedycznego, prezentacja potraw regionalnych.

Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali darmowy poczęstunek – węgierski gulasz.

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy z całymi rodzinami.

Program:

13.00 – 14.30 – rajd dla dorosłych i dzieci od 6 lat – atrakcyjne nagrody- rower

14.00 – 14.30 - rajd dla dzieci do lat 6 - atrakcyjne nagrody - hulajnoga dla dzieci

14.00 – 14.40 - rajd -pieszy dla seniorów – „Poznajemy nasz Krasnystaw” - atrakcyjne nagrody - kijki do nordic walking.

Formalnym warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest zgłoszenie w nim udziału poprzez uzupełnienie karty startowej: https://www.krasnystaw-powiat.pl/wiadomosci/50151/zapraszamy-na-eko-piknik i wysłanie jej na adres mailowy:

promocja@krasnystaw-powiat.pl lub dokonanie zgłoszenia telefonicznego pod numerem telefonu 82 576 72 86 (wewnętrzny 102) do 29 lipca do godz. 15.00.

 

14.00 – 14.15 – rozpoczęcie pikniku

14.30 – 15.10 – występ kapeli „Cukrowniacy” z udziałem grupy wokalnej „Aktywny Senior”

15.00 – 16.30 – konkursy dla dzieci i dorosłych

15.30 – 16.10 – występ zespołów z MDK w Krasnymstawie

16.20 – 17.00 – występ kapeli „Cukrowniacy” z udziałem grupy wokalnej „Aktywny Senior”

17.00 – 17.45 – występ Galiny Konach (Ukraina)

18.00 – 19.00 – występ zespołu KARMEN (muzyka węgierska, cygańska)